Yeni müjde

ABD basını, Türkiye’nin Karadeniz’de yeni doğalgaz yatakları keşfettiğini ilan etmesinin beklendiğini yazdı.

ABD merkezli Bloomberg gazetesine konuşan kaynaklar, Karadeniz’in Kuzey Sakarya Sahası’nda yer alan yeni arama kuyusu Amasra-1 kuyusundan elde edilen ilk verilerin bölgede önemli miktarda gaz bulunduğunu gösterdiğini aktardı.

Geçen yıl Türk sondaj gemileri Karadeniz’deki en büyük keşif olan Tuna-1 kuyusunda 405 milyar metreküp gaz bulmuş ve üretimin 2023 yılına kadar başlayabileceği açıklanmıştı.

Sakarya sahasında keşfedildiği belirtilen doğalgaz miktarına ilişkin bağımsız bir denetimin bulunmadığını kaydeden Bloomberg, Türk yetkililerin keşfedilen doğalgazı, devlet petrol şirketi TPAO’nun çıkaracağını ve bunun için herhangi bir dış finansmana ihtiyaç duyulmayacağını söylediğini belirtti.

Haberde, Amasra-1 kuyusunda keşfedildiği belirtilen doğalgaza ilişkin Enerji Bakanlığı’nın yorum yapmaktan kaçındığı kaydedilirken, ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hafta başında verdiği bir demeçte ‘Cuma günü Karadeniz kıyılarından iyi haberler vereceği’ sözü verdiği hatırlatıldı.

Bloomberg ayrıca, Erdoğan’ın muhtemel yeni doğalgaz keşfine ilişkin söz konusu açıklamasını, ‘döviz cinsinden ödenmesi gereken enerji ithalatı faturası da dahil olmak üzere, Türkiye’nin uzun süredir süregelen ekonomik zaafiyetlerinden bazılarına bir çözüm olarak sunduğunu’ yazdı

Farih sondaj gemisinin geçtiğimiz yıl Zonguldak Filyos açıklarında, Sakarya Gaz Sahası Tuna-1 kuyusunda gerçekleştirdiği gaz keşfinin yılın dünyada derin denizlerdeki en büyük, tüm gaz keşifleri arasında ise ikinci en büyük keşif olduğu belirtildi. Anadolu Ajansı’na göre Uluslararası Enerji Ajansı, keşfin potansiyel ekonomik büyüklüğünü 80 milyar doların üzerinde hesapladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir