Ünlü köfteci..

Edindiğimiz bilgilere göre bakanlıktan açıklama geldi. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yayımladığı listede ünlü gıda firmalarının adının olması büyük bir yankı uyandırdı ve dikkatleri de üzerine çekti. Tek tırnaklı hayvan etini kullanan firmalar arasında ünlü köftecinin ismi de bulunmakta.

Bakanlığın ekipleri inceledikleri numunelerin sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Tarım ve Orman Bakanlığı, vatandaşlarımızın hayatını ve sağlığını tehlikeye sokacak derecede bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve satan firmanın ismi, ürün ismi, markası, parti ve seri numarasını içeren bilgileri kamuoyuna aktardı.

Bakanlık tarafından İstanbul, Ankara, Adana, İzmir, Şanlıurfa başta olmak üzere şe-hitlerimizde yapılan incelemeler sonucu et ve et ürünleri satan yerler, restoranlar, kebapçılar inceleme statüsünde değerlendirildi.

Tespit edilen ve ortaya çıkan sonuçlarda ürünlere at eti, domuz eti, tek tırnaklı eti, sakatat vb. şeylerin karıştırıldığı görüldü. Dahası bu firmalar ve restoranlar arasında Sultanahmet Köftecisi de bulunmakta.

Bakanlığı taklit ve hileli ürünler listesini açıkladı. O listede Sultanahmet köftecisinin de adı bulunmakta. Listede Sultanahmet Köftecisinin ürünlerinde “Tek Tırnaklı Eti” kullandığı yazıyor.(At, Eşek, Domuz) İşte liste liste insan sağlığını tehdit eden, hileli et ve et ürünleri satan o firmalar ve restoranların bazıları listede yazmakta.

Sultanahmet Köftecisi markasını izinsiz olarak kullanarak, köfte imalatında tek tırnaklı hayvanın etini kullandığı tespit edilen bir işletme markanın gerçek sahiplerini isyan ettirdi. Bazı internet sitelerinde ’’Sultanahmet Köftecisi vatandaşa eşek eti yedirmiş’’ şeklinde çıkan haberler üzerine 100 yıllık markanın sahibi Mert Tezçakın, söz konusu firmayla alakalarının olmadığını, logolarının ve isminin farklı olduğunu anlatmaya çalışıyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı denetimlerinde Sultanahmet Köftecisi markasını izinsiz olarak kullandığı belirtilen Sancaktepe’deki bir işletmenin köfte imalatında tek tırnaklı hayvanın etini kullandığı tespit edildi.

Bakanlığın bu tespiti,bazı internet sitelerinde ’’Sultanahmet Köftecisi ve birçok firma vatandaşa eşek eti yedirmiş’’ şeklinde yer alınca, kuruluşunun 100’üncü yılını kutlamaya hazırlanan 1920 Sultanahmet Köftecisi sahibi Mert Tezçakın, o firmayla alakalarının olmadığını, logolarının ve isminin farklı olduğunu söyledi.

Ayrıca Tezçakın, maddi ve manevi olarak o firmaya yüksek miktarda tazminat davası açacaklarını belirtti.
’’İsmimizin haksız kullanılması bizim en büyük problemlerimizden bir tanesidir’’

İsimlerini haksız yere kullanan ve haksız kazanç sağlayan firmaların, uzun yıllardır problemleri olduğunu belirten Mert Tezçakın, ’’Bunlardan bir tanesi ile yaklaşık 15 yıldır hukuk mücadelesi içindeyiz. Yaklaşık 10 tane dava var. Bunlardan en önemlisi olan marka davasını 2015 yılında kazandık, yerel mahkemede sonuçlandı. Fakat yargıtay süreci devam ediyor. İsmimizin haksız kullanılması bizim en büyük problemlerimizden bir tanesidir. Bu, kalitemizi ve servisimizi insanların gözünde aşağı çeken bir durum. Amacımız, farkımızı insanlara mümkün olduğunca aktarabilmek’’ dedi.

’’En önemli ayırt edici özellik markamızın önünde 1920 olmasıdır’’

Logolarının ve isimlerinin farklı olduğunun altını çizen Tezçakın, ’’Logomuz Sultanahmet Cami’sini temsil eden cami şeklinde. En önemli ayırt edici özellik markamızın önünde 1920 olmasıdır, yani kuruluş yılımız. Bunu hem şubelerimizde hem de merkezimizde mümkün olduğunca vurgulamaya çalışıyoruz. 1920 logolu yerler, müşterimizin güvenle yiyebileceği yerleridir. Yani diğer firmadan farklı ve bize ait olan yerlerdir. Merkezimiz Sultanahmet’te, bundan başka İstanbul’da 6 şubemiz daha bulunuyor. Bunlar Kadıköy, Selamiçeşme, Ümraniye, Ataşehir, Kurtköy ve Çağlayan şubelerimiz. Vatandaşlar bu şubelerimizde güvenli şekilde yiyebilirler. Bütün şubelere ürünleri günlük ve taze olarak merkezden gönderiyoruz’’ şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir