Türkiye yaptı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçen zamanlarda tarihin gördüğü en büyük p’atla’malar’dan birisi ile karşı karşıya kalan Lübnan’ın başkenti Beyrut’a ulaştı.Burada Lübnanlı yetkililerle görüşen Türk heyeti, sonrasında kısa bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Oktay’ın açıklamalarından satır başları şöyle: – Lübnan Cumhurbaşkanı Avn’a daha çok besin yardımına, tıbbi yardım etmeye hazır olduğumuzu, buna devam edeceğimizi ilettik.- Türkiye olarak her türlü yardım etmeye hazır olduğumuz ilettik. Hasar gören binaların inşası amacıyla de yardım etmeye hazırız.

– Beyrut Limanı yeniden ayağa kaldırılana kadar Mersin Limanı Lübnan’ın hizmetinde olacak. Liman yaraların sarılması amacıyla kullanılacak.

– Türkiye’nin bütün hastaneleri ve bütün hava ambulansları Lübnan’ın hizmetindedir.

Lübnan’ın eski Başbakanı Fuad Sinyora, başkent Beyrut’ta 4 Ağustos’ta meydana gelen patlama sonrasında yardım elini uzatan Türkiye ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

Lübnan’ın eski Başbakanı Fuad Sinyora Beyrut patlaması sonrası yardım elini uzatan Türkiye ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

Sinyora yaptığı yazılı açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı ve Yardımcısı Fuat Oktay’ın Lübnan’ı ziyaretiyle gelen nazik, cömert, hızlı, kardeşçe ve insani girişim için teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.

Sinyora, “Cumhurbaşkanı Erdoğan bugünkü nazik ve cömert yardımıyla Lübnan halkının kıymetli ve büyük bir dostu olduğunu kanıtlamıştır.” değerlendirmesi yaptı.

Türkiye’den sağlık, gıda ve tıbbi yardım alanlarında yardım malzemesi geldiğini kaydeden Sinyora, ülkeye Beyrut Limanı’nın yeniden yapılandırılması için yardım teklif edildiğini açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir