Türk evi

Amerika’nın New York kentinde bulunan ve Türk evi olarak nitelenen bir yapı bugünün gündemine düştü.

Amerika’nın New York kentinde bulunan ve Türk evi olarak nitelenen bir yapı bugünün gündemine düştü. Türk evi denilen yer gökdelen olarak bilinmekle birlikte, binanın mülkiyeti tamamen Türkiye Cumhuriyeti’ne aittir.

Tarihte bakıldığında IBM şirketi tarafından ilk olarak 1958’de inşa edilen bu bina başkonsolosluk olarak kullanılmakta iken, on iki kata sahip olduğu da öğrenilmiştir. 1977 yılına gelindiğinde ise o dönemin Türkiye Dış İşleri Bakanı tarafından 3 Milyon Dolar değeri ile satın alınmış bir binadır.

Bu ev Türkiye Cumhuriyeti tarafından satın alındıktan sonra ofis olarak kullanılmıştır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Temsilciliği, Merkez Bankası New York Temsilciliği gibi pek çok alanda kullanılmıştır. Hatta öyle ki bu binanın diğer katlarının da okul olarak kullanıldığı öğrenilmiştir. Amerika’da ikamet eden Türk öğrencilere eğitimler bu binada verilmiştir. Aradan geçen pek çok zamandan sonra, bu Türk binası kullanılmamaya başlamıştır.

2006 yılına gelindiğinde o dönemin siyasi isimleri bu binanın yıkılmasına ve yerine yenisinin inşa edilmesine karar verilmiştir. 2017 yılında yıkılan Türk evinin 2021 yılında inşaatı tamamlanmıştır. Şu anda 35 katla inşa edilen Türk evi hakkında tüm merak edilenler sizlerle…

New York Türk Evi Nedir?
New York Türk evinin bugün hem sosyal medya gündemine düşmesi hem de Recep Tayyip Erdoğan’ın da bu evin açılışına katılmasının haberinin yayılması ile birlikte merak edilmeye başladığını söylemek mümkündür. New York Türk evi tarihte ilk kez 1977 yılında çeşitli Türk işlerinin yapılması, öğrencilere eğitim verilmesi ve çeşitli temsilciliklerin açılması nedeni ile kullanılan bir bina olmuştur. Uzun yıllardır kullanılan bu evin daha sonra kullanılmayacak bir hale gelmesinden sonra yıkıldığı bilinmektedir. Akabinde ise yeniden 2017’de temelleri atılan Türk Evi’nin 2021’de tamamı bitirilmiştir.

New York Türk Evi Maliyeti Ne Kadar?
1977 yılında dönemin Dış İşleri Bakanı tarafından 3 Milyon Dolar’a mal edilen ve uzun yıllar boyunca kullanıldıktan sonra yıkılıp yenisinin yapılmasına karar verilen Türk evinin bugün ki maliyetinin ne kadar olduğu merak konusu olmuştur. Yeniden inşa edildiğinde 35 katlı olarak inşa edilen New York Türk evinin maliyetinin ise 291 Milyon 260 Bin 400 Dolar olduğu öğrenilmiştir.

New York Türk Evi Kim Yaptı?
2017 yılında tamamen boşaltıldıktan sonra yeniden yapılan bu evin kim tarafından yapıldığı ve bu binanın ihalesini kimin aldığı, Türk evi hakkında en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almıştır. Türk evi, ihale usulü ile yapılan bir yapıdır. Büyük bir proje olan Türk evinin inşaatı Türkiye’nin yapı şirketlerden olan İC İçtaş İnşaat’tır. Amerika’da yer alan bir yapı şirketi olan Tishman da bu projeyi gerçekleştiren firmalar arasında yer almaktadır.

New York Türk Evi Ne İşe Yarıyor?
Milyonlarca dolara mal edilen New York Türk evinin ne işe yaradığı, bu bina hakkında en sık merak edilenler arasında yerini alır. New York Türk evi, satın alındığı 1977 yılından beri pek çok temsilciliği barındıran ve aynı zamanda okul olarak da kullanılan bir merkezdir. Yurt dışında Türk işlerini yürütülebilmesi için kullanım amacına sahip olduğunu belirtmek mümkündür.

New York Türk Evi Kaç Katlı?
Tarihte ilk olarak 1958 senesinde inşa edilen New York Türk evi, o dönemde on iki katlı idi. 1977 yılında Türkiye Cumhuriyeti tarafından satın alındığında da uzun süre bu şekilde kullanıldı. Daha sonradan oldukça yıpranana ve kullanılmayacak hale gelen bu bina yıkıldı. Yerine ise 35 kata sahip bir gökdelen inşa edilmiş oldu.

New York Türk Evi Kim Kalabilir?
New York Türk evi, konaklama amacı ile kullanılabilecek bir yapı değildir. Burası daha çok konsolosluklar, temsilcilikler gibi pek çok alanda kullanılabilmektedir. Resmi işlere hizmet vermesi amacı ile yapılan Türk evinde kalmak gibi bir durum söz konusu değildir.

New York Türk Evi Nerede?
New York Türk evinin nerede olduğu ve tam adresi araştırılmaktadır. New York Türk evi, Amerika’nın New York kentinde yer alan bir plazadır.

New York Türk Evi Neden Yapıldı?
New York Türk evi tarihte orada yer alan bir binanın Türkiye Cumhuriyeti tarafından 3 Milyon Dolar karşılığında alındığı biliniyor. Uzun yıllar boyunca resmi işler karşılığında kullanılmak üzere devamlılığını koruyan New York Türk evi, yine inşa edildiğinde ise aynı görevler için kullanılacaktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir