Tarihverdi

CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programına konuk olan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, normale dönüş ve maskesiz hayat için gereken şartları açıkladı ve tarih verdi.

Prof. Dr. Ateş Kara, maskesiz hayat için de tarih verdi. Prof. Kara, her şeyin olumlu seyretmesi söz konusu olursa, kaba bir hesapla Türkiye’nin yüzde 60 aşılama oranına nisan-mayıs aylarında ulaşabileceği öngörüsünü paylaştı.

Prof. Dr. Kara, bu tablonun her şeyin olumlu gitmesi durumunda geçerli olduğuna dikkat çekerek, temmuz ayı gibi de maskesiz sokağa çıkmanın mümkün olabileceğini ifade etti.

‘Tekrar maske takmak zorunda kalabiliriz’

Ateş Kara, dünyadaki aşılamanın yüzde 60 oranına ulaşmasının bir anda mümkün görünmediğini, bir sonraki yıl kasım, aralık aylarında tekrar maske takmak zorunda kalabileceğimize dikkat çekti.

Koronavirüs’ten deyim yerindeyse adeta artık bıktık uzun süredir hayatımızı kısıtlıyor, maskeyle dışarı çıkmaktan dahi bıkmış duruma geldik. Tam da bu manada maske hayatımızdan ne zaman kalkar diye düşünürken sevindiren açıklama geldi….

Yazın artık maskelerin hayatımızdan çıkmış olabileceği müjdesini verdi. Temmuz ayı gibi maskeleri çıkartabileceğimizi dile getiren Prof. Dr. Ateş Kara şu sözleri aktardı: ‘Bizim planlarımıza, gelecek aşının dağılımına ve Sağlık Bakanlığı’nın verdiği bilgilere baktığımızda, Türkiye’nin yüzde 60’ı hızlı bir şekilde nisana kadar aşılanacak. Kendi aşımızın da devreye girmesiyle bu rakam daha da yukarı çıkacak.

O zaman Türkiye’de genel anlamda bizim haziran-temmuz gibi rahatlamamız söz konusu olabilir’ diyerek moral ve motivasyon verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir