Tarihi verdi

Yükseliği 71 metreyi bulan minareleri, 22 kubbesi ve sedef işlemeli kapıları olan Uzun Mehmet Camii Açılış Programı’nda konuşan Erdoğan,

“İstanbul Büyük Çamlıca’da Anadolu yakasından Boğaz’ı selamlayan, inşa ettiğimiz camimizin nesiller boyunca milletimizi gururlandıracaktır. Geçtiğimiz hafta Taksim’de açılışını yaptığımız camimiz de medeniyetimizin mührü olarak şehrimize hizmet verecektir. Bugün burada Uzun Mehmet Camii’ni de aynı duygularla hizmete açıyoruz.

Camimizin mihrap cephesindeki ‘Ya Allah’ hattı da kömürle yazılmıştır. Buranın ismi Uzun Mehmet. Uzun Mehmet kim? Kömürü bulan. Onun için buranın adını Uzun Mehmet koyduk. Biz bir yere bir isim veriyorsak, onun bir anlamı var.

Cami nedir? Cem olunan yerdir. Müminler burada cem olurlar, burada bir olurlar, burada kardeş olurlar. Bizim bu birliğimizi bozamayacaklar. FETÖ’den PKK’ya kadar Türkiye düşmanlarının kullandığı ne kadar te- rör örgütü varsa önce camilerimize, milletimizin dinine, diyanetine, inancına saldırmıştır. Dini kurumlarımıza saldıran bu nasipsizler her zaman bu süreci devam ettirdiler.

Aynı yolu takip edenlerin ülkemize o perasyon çekmeye çalıştıklarını görüyoruz. Bölgemizdeki pek çok bölgeye icat ettikleri sapkın akımlar yüzünden kan ve gözyaşına boğanlar, aynı oyunu Türkiye üzerinden oynamak için de çok uğraştılar” dedi.

Kardeş Olacak mıyız? Beraber Olacak mıyız?
Zonguldak ile ilgili bir müjde vereceğini söyleyen Erdoğan, ”Karadeniz Ereğlisi’nde de benzeri bir müjde olabilir. Bugün inşallah Zonguldak’tan bir müjde vereceğiz. Biraz sonra o müjdeyi de vereceğiz. Artık Zonguldak müjdelerin merkezi oldu.

Şimdi ben buradan Zonguldak’a sesleniyorum; 2023’e hazır mıyız? 2053’e hazır mıyız? 2071’e hazır mıyız? Bir olacak mıyız? Kardeş olacak mıyız? Beraber olacak mıyız?” diye sordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir