Savaşgemi

Türk Deniz Ku’vvetleri ve Hava Ku’vvetleri Akdeniz ve Adalar Denizi’nde gerçekleşecek Mavi Vatan 2021 t’atbikatı kapsamında bugün sahaya inecek.

T’atbikata 170 s’avaş gemisinin katılması bekleniyor. Cumhuriyet tarihinin en büyük deniz t’atbikatlarından olan ve 25 Şubat’ta başlayan Mavi Vatan-2021, Kara, Deniz ve Hava Ku’vvetlerinin katılımıyla devam ederken, 170 gemi bugün Ege ve Akdeniz’de boy gösterecek.

Bu yılki t’atbikat, Mavi Vatan- 2019’dan bazı yönleriyle farklılıklar da içeriyor. Bir önceki ta’tbikat, ilk defa ana vatanı içine alan üç denizde (Akdeniz, Ege ve Karadeniz) eş zamanlı yapılırken, bu seneki t’atbikatın sadece Ege ve Akdeniz’de gerçekleştirilmesi dikkat çekiyor.

Yine 2019’daki t’atbikatta toplamda 103 gemi görev almıştı. Bu yılki t’atbikat ise yaklaşık 170 geminin katılımı ile icra ediliyor. T’atbikata katılan gemiler arasında Gabya, Barbaros ve Yavuz sınıfı fırkateynler, Ada ve Burak sınıfı korvetler ile Kılıç, Yıldız, Doğan ve Rüzgâr sınıfı h’ücumbotlar yer alıyor.

F-16’lar semalarda olacak Mavi Vatan-2021’e; Deniz K’uvvetlerinden; 82 gemi, 5 deniz karakol uçağı, 12 deniz helikopteri ile İnsansız Hava Araçları (İ’HA), Amfibi Deniz Piyade Birlikleri ve S’AT/S’AS görev timleri katılıyor. Hava Ku’vvetleri Ko’mutanlığı’ndan, F-16, F-4 sa’vaş uçakları ile Havadan İhbar ve Kontrol (HİK) uçaklarının da boy gösterdiği t’atbikatta, Kara K’uvvetleri’nden, genel maksat ve taarruz helikopterleri, J’andarma’dan ise arama kurtarma unsurları yer alıyor.

Sahil Güvenlik K’omutanlığı ise, sahil güvenlik botları olmak üzere toplam 87 gemi, 27 uçak ve 20 helikopterle Mavi Vatan-2021’e katılıyor. Muhtemel harbe hazırlık Ta’tbikatta, Deniz K’uvvetleri K’omutanlığına bağlı karargâh, birlik ve gemilerin muhtemel durumlara karşı hazırlıkları değerlendirilecek.

K’uvvetlerin müşterek çalışabilirliği ile işbirliğinin usul ve imkânları da denetlenecek. T’atbikat süresince muhtemel bir harbe karşı hazırlık seviyesi yükseltilmeye çalışılacak. Harekât taktikleri de geliştirilmeye çalışılacak. T’atbikat pazar günü sona erecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir