Ruslar nededi

Türkiye, doğalgaz ihtiyacını uzun yıllardır büyük oranda Rusya’dan karşılıyor. Rusların gazı Türkiye’ye en yüksek fiyattan satıyor.

Her alanda millilik yönünde adımlar atan Türkiye, eneride dışa bağımlılığın bitirilmesi için son yıllarda büyük çalışmalar yaptı.

Berat Albayrak’ın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olduğu günlerde alınan sondaj gemileri için doğru yol haritaları çizildi.

Aradan 2 yıl geçti ve sondaj çalışmalarınden beklenen müjdeli haber geldi.

Türkiye’nin sondaj gemisi Fatih, Karadeniz’de 320 milyar metreküplük doğalgaz rezervi keşfetti.

KARADENİZ GAZI 2023’TE KULLANIMDA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz gazını halkın 2023 yılında kullanmaya başlayacağını söyledi.

RUSLAR ÜZGÜN

Türkiye’nin keşfi ve Erdoğan’ın bu açıklaması Rusya’da da yüzlerin düşmesine neden oldu.

Öyle ki, Türkiye doğalgaz ihtiyacının büyük oranda Rusya’da karşılıyor.

İNDİRİM YAPMIYOR, TÜRKİYE’YE YÜKSEK FİYATTAN SATIYORLAR

Geçtiğimiz mart ayında Bulgaristan’a sattığı doğalgazda yüzde 40 oranında indirime giden Ruslar, Türkiye’ye karşı hiçbir indirime yanaşmadı.

Rusya, Moldova’ya 133,56 dolara sattığı doğalgazı Türkiye’ye 188,62 dolardan satıyor.

Rus gazı, Avrupa ülkelerine de Türkiye’ye oranla yüksek indirim fiyatlarıyla gidiyor.

Analisti İgor Yuşkov çok çarpıcı ifadeler kullanarak, “Mavi Akım ve TürkAkım boru hatlarından Türkiye’nin gaz alımı var. Türkiye’nin bu hatlar üzerinden gaz alımı ilkbahar ve yaz aylarında düşüyor. Türkiye’nin bulduğu doğal gaz nedeniyle bir hattı gözden çıkarabilir. Mavi Akım Gazprom’a ait değil. BOTAŞ’ın da burada hissesi var. Türkler için Mavi Akım’dan gaz alımını durdurmak daha akılcı olacaktır” dedi.

“TÜRKİYE, AVRUPA ÜLKELERİNDE EN AZ GAZ ALAN ÜLKE DURUMUNA DÜŞEBİLİR”

Türkiye’nin bulduğu gazın hatırı sayılabilir oranda büyük bir rezerv olduğunu söyleyen Yuşkov, “2020 Gazprom için Türk pazarındaki en kötü yıl olabilir. Türkiye’nin bulduğu doğal gaz haricinde 2017 ve 2019 yıllarına oranla 2020 yılında Türkiye’ye daha az gaz akışı yapıldı. Türkiye, Rusya’nın Avrupa pazarına gaz akışı sağladığı ülkeler arasında en az gaz alabilen ülke durumuna düşebilir” dedi.

Türkiye’nin bulduğu doğal gaz nedeniyle biten enerji anlaşmalarının yeni görüşmelerinde Türkiye’nin daha güçlü pozisyona geldiğini ifade eden Yuşkov, Libya ve Suriye konularında Rusya ile anlaşmazlıkları olan Türkiye’nin Moskova üzerinde büyük bir baskı kurabileceğine dikkat çekti.

“TÜRKİYE, RUS GAZINI ALMASINA GEREK KALMAYABİLİR”

Rusya’nın en büyük petrol şirketlerinden olan RusEnergy şirketinin Petrol ve Gaz araştırma uzmanı Mikhail Krutikhin, Ekho Moskvy radyosuna yaptığı değerlendirmede Türkiye’nin yılda 10 milyar metreküp gaz çıkarabileceğine dikkat çekerek, “Türkiye gerekli yatırımlara hemen başlaması durumunda 2023 yılında gaz çıkarmaya başlayabilir. Türkiye şuanda yıllık 47-48 milyar metreküp gaz tüketiyor. Bu gazın bir kısmını Azerbaycan’dan bir kısmını İran’dan alıyor. Bazı ülkelerden de katılaştırılmış gaz alabiliyor. Eğer Türkiye kendi çıkaracağı gazın yanı sıra Azerbaycan ile İran alternatiflerini kullanırsa Rus gazını almadan da yapabilir” diyerek bunun Rusya için büyük sorunlara neden olabileceğini ifade etti.

Ensonhaber-Haber7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir