Ortak olalım

Yunanistan Eski Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, katıldığı bir sempozyumda Türkiye-Yunanistan ilişkileri hakkında önemli Önemli değerlendirmelerde bulundu. İki ülke arasında yaşanan gerilim perde gerisinde enerji kaynaklarının yattığını dile getiren Kotzias ilgi çeken sözler sarfetti.

Türkiye Bölgede çok hızlı ve etkin bir şekilde hareket ettiğini bildiren Kotzias, her zaman Avrupa Birliği dostu olan bir Türkiye’den yana olduğunu dile getirdi.

Yunanistan’ın enerji kaynakları Konusunda bencil olmaması gerekliliğini açıklayan Kotzias, Türkiye ile işbirliğinin Yunanistan’a büyük kazançlar sağlayacağını ifade etti. Yani adeta Doğalgaz’a ortak olalım diyor.

“Uluslararası ilişkilerde herşey benim, her şey benim kontrolüm altında diyerek bencil olunmamalı. Bu şekilde Yunanistan problemin parçası olur” diyen eski Yunan bakan Türkiye’nin de Kıbrıs ve Doğu Akdeniz’deki çalışmalarda yer alması gerekliliğini kaydederek şu ifadeleri kullandı:“Sorunların çözümü müzakereden geçer. Fakat Yunanistan’daki pek çok insanın yaptığı gibi binlerce millik Türkiye’nin münhasır ekonomik bölgesi olmadığını düşünürseniz yalnızca

Meis adasının münhasır ekonomik bölgesinin Doğu Akdeniz’in yüzde 100’ünü aldığını düşünürseniz yanılırsınız. Bu işler bu tür olmaz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir