Ne yapcak

AB’D Temsilciler Meclisi İstihbarat K‘omitesi Başkanı Adam Schiff’in sitesinde yayınlanan mektupta,

bir grup D’emokrat senatörün Joe B’iden’dan göreve resmen başladıktan sonra Dağlık Karabağ’daki durum nedeniyle A’zerbaycan ve Türkiye’ye yönelik p’olitikada değişiklik yapmasını talep ettiği belirtildi.

KARABAĞ’IN STATÜSÜNE D’İKKAT ÇEKİLDİ

Sputnik’in aktardığına göre; mektup metninde, “Barışı memnuniyetle karşılıyor olsak da bu anlaşmanın yarattığı hem kısa hem de uzun vadeli sorunlardan derin en’dişe duyuyoruz, zira Dağlık Karabağ’ın nihai statüsü meselesinin çözümüne yönelik herhangi bir şey içermiyor.

A’yrıca inanıyoruz ki ABD ve uluslararası toplum kararlı bir şekilde hareket etseydi, bu trajik sondan kaçınılabilirdi” ifadelerine yer verildi.Senatörler, “Çok uzun zamandır Türkiye ve Azerbaycan’ın savaş söylemlerine katlandık ve bunun sonucu şu anda açıkça görülüyor.

B’aşkanlık görevini üstlendiğinizde, bölgeye yönelik demokrasiyi, insan haklarını ve kendi kaderini tayin etme hakkını destekleyen yeni bir politika uygulama imkanına sahip olacaksınız” ifadelerini kullandı.

BİDEN’A A’SKERİ YARDIMI KESME ÇAĞRISI

Mektubun mimarları, Biden ve yeni idaresinden Azerbaycan’a askeri yardımı kesmelerini, Avrupa G’üvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu çatısında Dağlık Karabağ’ın statüsü ile ilgili müzakerelere katılmalarını, ayrıca mayınların temizlenmesini ve Ermeni sığınmacıların geri dönmelerini destekleyerek insani yardım sağlamalarını talep etti.

Mektupta ayrıca ‘N’ATO üyesi olarak defalarca ABD’nin çıkarlarına aykırı hareket eden Türkiye’ye yönelik politikanın yeniden gözden geçirilmesi’ ve Ermenistan ile ilişkilerin güçlendirilmesi gerektiği ifade edildi.MEKTUPTA E’RMENİ ORDUSUNUN SİVİLLERİ H’EDEF ALMASINDAN HİÇ BAHSEDİLMEDİ

27 Eylül’de tırmanan Azerbaycan-Ermenistan geriliminde Ermenistan ordusu defalarca s’ivilleri hedef almış ve 93 kişi hayatını k’aybetmişti. S’enatörlerin Türkiye’yi ve Azerbaycan’ı hedef alan bu mektubunda E’rmenistan’ın sal’dırıların hiç bahsetmemesi dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir