Koronaoldu

Kor’onavi’rüse Yakalan Ercüment Ovalı, Sağlına Nasıl Geri Kavuştuğunu Açıkladı! K’orona vir’üse yakalanan Ercüment Ovalı, ciğerlerine inen virüsü kendi ürettiği aşıyla iki günde iyileştirdi.

Ercüment Ovalı ko’ronavirü’se yakalandı. Virüsü ise yine kendi geliştirdiği aşıyla yok etti. Ovalı, ciğerlerine nüfuz eden virüsü kendi geliştirdiği aşıyla 72 saat gibi kısa bir sürede yok etti. Ovalı, üretmiş olduğu aşıya Sağlık Bakanlığı’nın ruhsat vermediğini belirterek, dünyada virüse karşı 3 tane etkili ilaç olduğunu, bir de kendi üretimleri olan kokteyl antikor’un bulunduğun söyledi.

Bakanlığın bu ilaca ruhsat vermediğini, ancak kendisi ko’ronavirüse yakalandığında bu ilacı kullandığını ve 5. günde sağlığına kavuştuğunu ifade etti.

Ovalı ko’ronavir’üse karşı geliştirilen aşılar hakkında da açıklamalarda bulundu. Mustayona uğrayan virüsün aşının etkinliğini azaltacağını, mutasyon seviyesinin yükselmesi halinde de ilk üretilen aşıların çöpe gitme ihtimalinin olduğunu, bundan dolayı her yıl mutasyon geçiren aşıya karşı yeni aşı geliştirilmesi gerekeceğini belirtti.

Ovalı’nın diğer açıklamaları ise şu şekilde, Kendi aşı çalışmalarımda hayvan deneyleri aşamasını tamamladım ve Sağlık Bakanlığı’ndan insan denemeleri için onay aldım. Yeditepe Üniversitesi’nden kısa süre içinde çalışmalara başlanacak.mRNA aşıları kolay üretilebilen ve ucuz olan aşılardır. Lakin bu aşılar otoiümün hastalık oluşturabilirler.

Bu aşıyı deneyen 30 bin kişiden 4’ünde yüz felci görüldü. 3 milyar hastaya bu aşının yapılması halinde en az 400 bin kişide yüz felci gibi sorunlar görülecektir ve bu hiç de azımsancak bir sayı değildir. Çin aşısı ise o’lü virüs aşısı olduğu için güvenli olarak kullanılabilir.

-Rus Sputnik V aşısı ve AstraZeneca aşısı Adenovirüs virüs aşısı. Bu aşılar güçlü ve çok ucuz ancak bu aşıların uzun vadede insan vücudunda ne gibi etkiler bırakacağı bilinmiyor. Enfeksiyona karşı neler yapacağı bilinmiyor.-Çin aşısının geçmiş geleneksel deneyimi olduğunu ve yine geçmiş dönemlerde üretilen pek çok aşının da aynı yöntemle üretiliyor. Bu aşılara koruyucu madde ekleniyor ve aşıların maliyetleri düşüyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün standartları altında olan hiçbir aşı üretilemez. Bizler de kas içinde değil deri içinde kullanılacak, diğer aşılara göre 10 kat daha etkili bir aşı geliştirdik. 1-2 aya kadar klinik testlerde sona geleceğiz, mayıs ayında piyasaya çıkacak.

Dünyada yıl içinde üretilebilecek olan aşı miktarı 2.5 milyardır ve bu aşıların tamamı 4 devlet tarafından alınmıştır. Amerika nüfusunun 5 katı, Kanada ise 9 katı aşı sipariş etmiştir, bunun nedeni ise aşılar sadece 6 ay koruyucu olacak. İnsanların 6 ayda bir kez aşılanması gerekecek. Mutasyon ilerleyen dönemlerde de devam ederse aşılar çöpe gidecek ve yeniden aşı geliştirilmes gerekecek. Dünyanın aşılama sırasında 28 gün tam kapanması ile pandemi ancak bitirilebilir, parça parça yapılacak aşılama ile salgın önlenemez.

-Aşıların yüzde 90 civarında etkili olduğu iddialarını abartılı buluyorum. Çin aşısının ve diğer o’lü aşıların yüzde 70 seviyesinde etkinliğe sahip olduğunu düşünüyorum. Yüzde 50 üzerindeki etkinlik seviyesi gayet yeterli.

Ovalı’ya, ko’ronav’irüs geçirmeseydi kimin ürettiği aşıyı olacağı soruldu? Ovalı “İlk önce Çin’in aşısını olacaktım, 6 ay sonrasında ise çıkacak olan Türk aşısını” dedi. Bu noktada pandemiyi sonlandırmak için ulusal aşı üretiminin son derece önemli olduğunu, kimsenin kimseye aşı vermeyeceğini ifade etti. Virüse karşı alınana maske, mesafe ve hijyen tedbirlerin gözlüğün de eklenmesi gerekiyor. Zira gözlük kullanan insanların ko’ronavi’rüse yakalanma riski daha düşük. Çin’de yoğun bakıma alınan hastaların sadece yüzde 5’i gözlük kullanıyor. Plastik gözlükler bu dönemde tercih edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir