Keşfedildi

Birçok firma tarafından aşısı bulunan ve ilk uygulamalara başlanan K’oronav’irüs s’algınını kö künden bitirecek ilaç bulundu. Yapılan ilk testlerde k’oronav’irüsü 1 gün içinde yok ettiği açık a nan ilacın piyasa sürülmesi için son bir testten daha geçmesi gerekiyor.

K’oronav’irüs tedavisinde tüm dünyanın gözü aşıdayken ABD’den ilaç müjdesi geldi. Georgia Eyalet Üniversitesi’nde görev yapan bilim insanları tarafından geliştirilen ilaç, hde’ne’ylerde K’ovid-19’u 24 saat içinde etkisiz hale getirdi. ABD’de yer alan Georgia Eyalet Üniversayvanlar üze rinde yapılan itesi Biyomedikal Bilimler Enstitüsü’ndeki araştırma cılar , gribe karşı geliştirdikleri yeni bir antiviral ilaç olan

“MK-4482/ EIDD-2801″in yapılan den’eylerind’e 24 saat içinde yeni tip ko’rona virüsü tamamen etkisiz hale ge tirerek bulaşma riskini önlediğini keşfetti. Molnupiravir olarak da bilinen ilaç, Profesörü Dok tor Richard Plemper liderliğindeki bir ekip tarafından geliştirildi. Profesör Plemper, “Bu, K’ovid-19’un

bulaşmasını hızla engelleyen ve ağızdan alınabilen ilk ilaç. MK-4482/ EIDD-2801 oyunun kurallarını değiştirebilir” ifadelerini kullandı. BİR İKİ AYA SONUÇLARI BELLİ OLUR ABD’de Jackson Laboratuvarı Enstitüsü’nde Baş Araştırmacı olarak çalışan Prof. Dr. Derya Unutmaz, “Bu Molnupiravir adı verilen grip teda visinde kullanılan ilacın deneylerinde ko’rona virüsünü 24 saat içinde tamamen yok ettiği gösterildi. Şu anda faz 2/3 insan denemeleri yapılıyor ve umut vaat ediyor. Bir-iki aya k’orona tedavisinde etkisi belli olur sanıyorum” ifadelerini kullandı.

AŞILAR KADAR KİLİT ROL OYNAYABİLİR Bununla birlikte, dünya genelinde 70 milyonu aşkın kişiyi enfekte eden salgına karşı başarılı sonuçlar veren aşılar geliştirildi.

Pfizer/ PioN Tech, Moderna ve Gamelaya Enstitüsü sırasıyla yüzde 95, yüzde 94 ve yüzde 95 koruyucu luk sağlayan aşılar geliştirdiklerini açıkladı.Ancak, bu aşılarının toplumda sürü bağışıklığı oluşturacak kadar yaygın olarak kullanılabilmesinin gelişmiş ülkelerde gelecek baharı, yoksul ülkelerde ise yıllar alması bekleniyor. Bu süreçte pandeminin ekonomik ve toplumsal olarak yıkıcı sonuçlarını hafifletmek için k’oronanın yayılımını durdurmak hayati bir önem taşıyor. Eğer Molnupiravir, insan deneylerinde gelinciklerdeki sonucu sağlarsa küresel s’algınla müca delede aşılar kadar kilit bir rol oynayabilir. Bu faydalar ise şu şekilde.

İnsanların ş’iddetli K’ovid-19 hastalığına yakalanması önleyecek, uzun süreli izolasyonunun duygusal ve sosyoekonomik etkisini azalacak ve yerel salgınlar hızla sona erecek.”Molnupiravir’in solunum yolunu etkileyen RNA virüslerine karşı geniş spektrumlu aktiviteye sahip olduğunu ve enfekte hayvanların ilaçla ağız yoluyla tedavi edil mesinin, saçılan viral partikül miktarını düşürdüğünü ve bulaşmayı önemli ölçüde azalttığını erkenden fark ettik. Bu özellikler Molnupiravir’in Kovid-19’un farmakolojik kontrolü için güçlü bir aday yaptı” diyen Plember, Nature Microbiology’de yayınlanan çalışma kapsamında eki biyle birlikte, ilacı ko’ronaya karşı yeniden tasarladı ve ilacın virüs yayılmasını durdurma üzerindeki etkisini test etmek için bir dağ gelincikleri üzerinde denedi.

İLAÇ BUNU DURDURABİLİR Öte yandan, geliştirilen aşıların asemptomatik yayılmaya da etkisi bilinmiyor.Bunun nedeni ise aşı denemelerinin yalnızca semptom gösteren ko’rona vi rüs hastalarını baz almasından ve v’irüsün giriş kaynağı olan burundaki etkisinin net olma masından kaynaklanıyor.Ancak Molnupiravir, solunum yollarına direk etki ettiğinden bunun önüne geçme potansiyeli bulunuyor.

Malnup bununla birlikte BioNTech’in kurucu ortağı olan Türk bilim insanı Uğur Şahin aşının asemptomatik vakaları durdurup durdurmayacağının ke sin olarak belirlenmesinin bir yılı bulabileceğini ifade etmişti.Plember, ilaç ağızdan alınabil diğinden, potansiyel olarak çoklu fayda sağlamak için klinik denemelereerken başlanabilece ğini açıkladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir