Jest geldi

Asgari ücret zam seviyesine dair milyonlarca çalışan beklemede. Bu dönemde çalışanlar amacıyla TİSK teklifi, Türk İş isteği kadar hükümetin asgari ücret jesti de bekleniyor.

Pandemi sürecinde ortaya gelen ekonomik zorluklar nedeniyle hükümetten yüksek tutarlı bir jest bekleyen çalışanlar amacıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, hükümetin jest tutarlarını ele aldık. İşte yeni sene asgari ücret zam civarlarına dair son gelişmeler.

Hükümet geçtiğimiz devrelerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla asgari ücretle çalışan vatandaşlar amacıyla jest uygulamıştı. Bu jestler asgari ücret amacıyla öneri edilen zam oranlarının artırılması amacıyla sağlandı.

Bu kapsamda 2020 senesinde uygulanan asgari ücret jesti ile çalışanlara her ay 75 TL daha çok ücret ödendi. Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk o devre yaptığı açıklamasında asgari ücret amacıyla 2 bin 250 TL rakamının ön planda olduğunu fakat hükümet jesti ile maaşların 2 bin 324 TL’ye yükseltildiğini ifade etti.

2021 YILI ASGARİ ÜCRET ZAMMI İÇİN HÜKÜMET JESTİ 2021 2021 senesinde maaşlara yapılacak zam civarlarına dair ise kasım ayı sonu itibariyle uygulanan değerlendirmeler arttı. Aralık ayının ilk haftasında başlayacak olan asgari ücret görüşmeleri amacıyla konuşulan rakamların bir çoğu enflasyon civarlarına göre şekilleniyor. Daha önceki dönemlerde hükümet asgari ücretle çalışan yurttaşların maaşlarını enflasyon civarlarına karşı korumuş ve daha yüksek oranda zam yapılmasını sağlamıştı. 2021 senesi asgari ücret zam görüşmelerinde de hükümetin bu tavırla masada olması bekleniyor.

Bu çerçevede uygulanan değerlendirmelerde Maliye Bakanlığı’nın 2020 yılsonu enflasyon ön görü olan yüzde 10.50 ile TCMB’nin 2020 yılsonu enflasyon ön görü seviyesi yüzde 12.50 oranları zam tutarı amacıyla ön plana çıkıyor. Bu oranların gerçekleşmesi halinde ise eksperler hükümet jestinin yüzde 2.5 seviyesinde olma ihtimalini ifade ediyorlar.

Hükümetin Asgari Jesti Yüzde Kaç Olacak? Maliye Bakanlığı’nın yüzde 10.50 oranında açıkladığı enflasyon tahmini gerçekleşirse maaşlara yüzde 2 hükümet jesti ile yüzde 12.50, Merkez Bankası’nın yüzde 12.50’luk enflasyon değerlendirmesi gerçekleşirse maaşlara yüzde 2.50 hükümet jesti ile yüzde 15.00 zam gerçekleşebileceği ifade ediliyor. 2021 senesi amacıyla öne çıkan asgari ücret rakamları amacıyla ise aylık 2 bin 600 TL ile 2 bin 800 TL rakamları değerlendiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir