İlaç bulundu

Ko’ronavirüs aşısını geliştiren Prof. Dr. Uğur Şahin ile eşi Özlem Türeci’den sonra bir Türk daha Kovid-19’a çare oldu.Kor’onavirüs ilacını bulduğunu duyuran Alman şirket Formycon, Prof. Dr. İbrahim Benter tarafından keşfedilen yöntemi kullanmaya başladı.Ko’vid-19 aşısıyla ilgili Almanya’da yaşayan Prof. Dr. Uğur Şahin ile Özlem Türeci’nin yaptığı keşif tüm dünyada yankı uyandırmıştı.

Tüm dünyanın yakından takip ettiği ve takdirleri toplayan çalışmaların ardından güzel bir haber de k’oronavirüs ilacından geldi. Almanya, ko’ronavirüs ilacını bulduğunu duyurdu.

Yapılan açıklama tüm dünyada büyük bir heyecan oluşmasına neden olurken çalışmalara yine bir Türk damga vurdu.

Almanlar, Prof. Dr. İbrahim Benter’in keşfettiği yöntemi uygulayarak kor’onavirüsün ilacını geliştirdiklerini duyurdu. Alman şirketi tarafından yapılan açıklamaya göre, yeni ilaç sadece kor’onavirüsü değil, ACE2 proteinine bağlanarak vücuda giriş yapan k’rona türüne ait olan tüm virüslere kapıyı kapatıyor. İlacın gerekli testler ve onay sürecinden geçtikten sonra 2022 yılında piyasaya çıkması planlanıyor.

KOVİD-19’UN TEDAVİSİ BULUNMUŞTUR”İlaçla ilgili Kanal D Haber’e konuşan Prof. Dr. İbrahim Benter, “Kovid-19’un tedavisi bulunmuştur.” açıklamasını yaptı.Benter, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Bu ilaç h’asta olanları tedavi edebilecek, yani bu aşıyı almış veya almamış hasta olan insanlar bu ilacı kullanarak virüsün vücuttaki zararlarını önleyebilecek. Kısa ve uzun vadede bu ilaç çok etkili olacak.”

“İLAÇ PANDEMİNİN SONUNU GETİRECEK”

“Virüs mutasyona uğrayıp değişse bile ve aşılara karşı bir direnç sağlasa bile bu yaklaşımla biz bu hastalıkları tedavi edebileceğiz. Yan etkileri ve dozları konusunda bir şey söylemek daha erken ama ümit ediyoruz ki fazla bir yan etkisi olmadan başka faydaları da olan bir ilaç. Koronanın tedavisi bulunmuştur. Bu şuan da pandeminin sonunu getireceğine inanıyorum.

“İLAÇ KORONAVİRÜSÜN GELİŞ KAPILARINI KAPATIYOR

Geliştirilen ilaç, hücrelerin bu virüsle enfekte olmasını tamamen engelliyor ve virüsün vücuda girmek için kullandığı ACE2 reseptörlerini kullanıyor. İlaç tam olarak koronavirüslere etkin bir şekilde bağlanan ACE2 antikor füzyon proteininin geldiği yerde etkili oluyor. Bir anlamda koronavirüsün geliş kapılarını kapatıyor.

İlacın, virüsün mutasyonlara uğramış haline karşı da etkili olduğu açıklandı. Formycon’un CEO’su Carsten Brockmeyer, yaptığı açıklamada, artık hastaneye kaldırılan insanların bir tedavi seçeneğine daha sahip olduklarını açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir