Hepsi kalkıyor

Hafta sonu hafta içi sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili flaş gelişme! Yasak saatleri değişiyor… Tüm gözler kabine toplantısına çevrildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün açıklayacak.

Hafta içi ve cumartesi günü uygulanan 22.00 ile 05.00 arasındaki sokağa çıkma yasağı saatlerinin 24.00’e kaydırılması veya tamamen kaldırılması öngörülüyor. Pazar günü uygulanan sokağa çıkma yasağının ise kaldırılması planlanıyor. Ayrıca kafeler, restoranlar, marketler ve lokantaların ruhsatlarında yazan açılış kapanış saatlerine dönmesi bekleniyor.

Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın alınan kararları tüm Türkiye’ye ilan etmesi bekleniyor. İşte sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili tüm detaylar… Hafta sonu hafta içi sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili son dakika gelişmesi. Yasak saatleri 24.00’e çekiliyor.

Pazar günü uygulanan sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor. Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı için geri sayım sona erdi. Kısıtlamalarının kaldırılması konusundaki karar bugün verilecek ve kabine toplantısı sonrasında Türkiye’de gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı açıklamalarında olacak.

Erdoğan kabinede alınan kararları kamuoyuna ilan edecek. İşte masadaki sokağa çıkma yasağı ile ilgili tedbirler…
Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu, “covid19.saglik.gov.tr” adresinden paylaşıldı. Buna göre, Türkiye’de son 24 saatte 213 bin 297 Kovid-19 testi yapıldı, 5 bin 91 kişinin testi pozitif çıktı, 63 kişi h ayatını kaybetti, hasta sayısı ise 409 olarak kayıtlarda yer aldı. Ağır hasta sayısı 813 oldu, 4 bin 219 kişinin Kovid-19 tedavisi veya karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 5 milyon 232 bin 638’e yükseldi.

Test sayısı 58 milyon 552 bin 783, vaka sayısı 5 milyon 370 bin 299, v. efat sayısı 49 bin 185 oldu. Haftalık verilere göre, bu hafta hastalarda zatürre oranı yüzde 3,4, yatak doluluk oranı yüzde 50,4, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 60,2, ventilatör doluluk oranı yüzde 27,9, ortalama temaslı tespit süresi 8 saat ve filyasyon oranı yüzde 99,9 olarak kayda geçti. SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Türkiye genelinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması saat 05.00 itibarıyla bitti. Türkiye genelinde 19 Haziran Cumartesi günü saat 22.00’de başlayan 31 saatlik sokağa çıkma kısıtlaması saat 05.00’te sona erdi.

İçişleri Bakanlığının Kovid-19 salgınıyla mücadele amacıyla valiliklere gönderdiği kademeli normalleşme sürecinde uygulanacak “Haziran Ayı Normalleşme Tedbirleri” konulu genelgede, pazartesi, salı, çarşamba, perşembe, cuma ve cumartesi günleri 22.00-­05.00 saatleri ile cumartesi günü saat 22.00’den başlayıp pazar gününün tamamını kapsayacak ve pazartesi günü saat 05.00’te tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağı duyurulmuştu. Öte yandan Türkiye’de pazar günü yasağı ile maske kısıtlamasının kaderi bugün belli oluyor. Kısıtlamalar ve yeni normalleşmenin ikinci kademesi için önümüzdeki sürecin şekilleneceği kabine toplantısının gerçekleşeceği kritik günde toplantının bitmesi ile birlikte gözler kameraların karşısına geçecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da olacak. Bakanlar Kuruluna başkanlık edecek olan Erdoğan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sunumu sonrasında kabinenin pandemiye dair alacağı kararları Tüm Türkiye’ye ilan edecek
İşte kabine gündemine dair sıcak bilgiler;

HAFTA İÇİ AKŞAM KISITLAMASI ESNETİLECEK Hafta içi saat 22’den sonra olan kısıtlama ya 24’e çekilecek ya da tamamen kaldırılacak.RESTORAN VE AVMLER İÇİN SAAT DÜZENLEMESİ Restoran, AVM, cafe ve mağazalar normal çalışma saatlerine dönecek Tedbirleri elden bırakamayız: Uzmanlar yeni varyantlara işaret ederek kitle bağışıklığı sağlanana kadar yasaklar kalksa bile kişisel tedbirleri elden bırakmama uyarısı yapıyor DELTA VARYANTI İÇİN TEYAKKUZ Dünyayı etkisi altına almaya başlayan delta varyantına karşı teyakkuz durumu var. Bu yüzden bası kısıtlamaların devam etmesi, vatandaşın da yasaklar kalksa bile kişisel tedbiri uzun süre elden bırakmaması istenecek. Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili şu ifadeleri kullanmıştı. İnsanlar dikkat ettiği takdirde pazar günü de açılma söz konusu olabilir. Akşam saatlerindeki kısıtlama 22.00 yerine 23.00’e alınabilir.

Bireysel önlemlere dikkat edip sırası gelenin aşı olduğu bir zaman dilimi yaşayabilirsek, hem temmuzda hem de güz döneminde toplumsal bağışıklığın sağlanması ile çok da iyi zamanlarımızın olabileceğine inanıyorum.Dışarıda fiziksel mesafeye uyarsak, kapalı ortamlarda iyi havalandırılan ortamlarda maskesiz belli zaman dilimlerinde durmak mümkün olacaktır. Kalabalık AVM’ye, banka şubesine ya da hastanelerde maske takmak söz konusu olup onun dışındaki alanlarda maskesiz yaşamın olacağını düşünüyorum güz döneminde. EYLÜL’DE YÜZDE 70 İKİ DOZ AŞILANMIŞ OLACAK Uzmanlar hastalığı geçirenlerin (test yaptırmamış, hastalığı bilmeden atlatanlar dahil) şu anda nüfusun Hızlı aşılama süreciyle temmuz sonuna kadar yüzde 60, ağustos sonuna kadar yüzde 80 ilk doz aşılarını yaptırmış olacak. Eylül’de yüzde 70’in iki doz aşıları yapılmış olacak. Okullar açılmadan 12-18 yaş grubunun aşılanmasına ilişkin bazı hazırlıklar da yapılıyor.

İsrail, ABD ve Kanada bu yaş grubunu aşılıyor. Orada alınacak sonuçlara göre birkaç ay içinde bu yaş grubu ile ilgili de adım atılması bekleniyor. ÜÇÜNCÜ DOZ TEMMUZ’DA Üçüncü doz aşılarda ise ilk grup olan sağlıkçıların 6 aylık süreleri Temmuz ayı içinde dolacak. Bu grup için hatırlatma dozu gündeme gelecek.AŞILAMADA ŞAMPİYON 5 İL Edirne, Çanakkale, Sinop, Muğla, Balıkesir aşılamada ilk sırada yer alan 5 il. Buralarda ilk doz aşı nüfusun yaklaşık yüzde 50’sine yapıldı. Toplum bağışıklığına da ilk olarak bu illerin ulaşması bekleniyor.

30 YAŞ GRUBUNDA BÜYÜK MUTLULUK Diğer yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın önceki gün 30 yaş ve üstü grup için aşılama müjdesini vermesinin ardından dün bu yaş grubundakiler hastanelere akın etti. İstanbul’da Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi gibi kentin çeşitli sağlık kuruluşlarından randevularını alarak ilk doz aşılarını yaptıranlar ‘Devletimize şükranlarımızı sunuyoruz. Çok mutlu ve huzurluyuz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir