Hemşire Anlatıyor

Ankara’da bir hastanede görev yapan yoğun bakım hemşiresi Ebrar Karayel, 20 yaşındaki bir Covid-19 h’astasını ka’ybetmesi üzerine duygularını sosyal medyada paylaştı.

Yoğun b’akımdaki Covid-19 hastalarının yaşadıklarını anlatan Karayel, “Yüreğim bu ö’lümlere dayanmıyor” dedi.

Hemşirenin yazdığı satırlar yürek y’aktı: Acı güçlendiriyor, ama ben tükeniyorum Covid-19 h’astalarının yaşama dönmesi için son aşama olan yoğun bakımda görev yapan 24 yaşındaki hemşire Ebrar Karayel’in paylaşımı yürek dağladı.

Ciddi solunum güçlüğü çeken 20 yaşındaki h’astasını k’aybetmekten etkilenen Karayel, “Yüreğim bu ö-lümlere dayanmıyor” dedi, “Ö-ldürmeyen acı güçlendiriyor. Ama ben de mesleğimin daha 8. ayında tükeniyorum” sözleriyle de sağlık çalışanlarının duygularına tercüman oldu. Üyesi olduğu Türk Yoğun Bakım Hemşireleri Derneği de bu satırları kamuoyu ile paylaştı.

“O Y’ALVARIŞ VE G’ÖZYAŞI BENİ MAHVETTİ”

Hemşire Ebrar Karayel, “20 yaşında covid pozitif, ciddi solunum güçlüğü olan h’asta tüm gece ‘abla ne olur yanımda dur gitme, ö’leceğim’ diyerek hıçkırarak a’ğladı. Elimi hiç bırakmadı. O y’alvarış ve g’özyaşı beni mahvetti. Sabaha karşı ha’stayı tüm çabalara rağmen kaybettik. Yüreğim artık bu ö’ lümlere dayanmıyor” dedi.

“ŞU AN HAYATIM H-ASTANEDEN İBARET, HASTANE İSE Ö ’LÜMDEN”

Önceden m-ezarlığın yanından geçerken bile k’orktuğunu ifade eden Karayel, y’oğun bakımdaki h’astaların yaşadıklarını şu sözlerle anlattı; “M-ezarlığın yanından geçerken korkan ben her gün 3-4 arreste müdahale ediyorum. E x olan h’astaları hazırlayıp c-eset torbasına koyup m’orga yolluyorum. Her gün ‘ö-lmek istemiyorum, e’ntübe olursam dönüş yok biliyorum’ diye ağlayan h’astalarım oluyor. E’ntübe olan h’astaların gözünden akan yaşları görüyorum. Biraz uzaklaşmak ruh sağlığım için işi işte bırakmak istiyorum ama gün aşırı nöbetlerim oluyor. Şuan hayatım h’astaneden ibaret hastane ise ö -lümden.”

“ACI GÜÇLENDİRİYOR, AMA BEN TÜKENİYORUM”

Hemşire Karayel, Covid h’astası ile aynı odayı 20 saat paylaştığını, nefessiz kalıp ne yaptığını bilmeden her şeyini sökmelerine ayağa kalkmaya çalışmalarına tanık olmanın kendisinde derin y’aralar bıraktığını yazdı. Sağlık çalışanlarının, çalışma koşullarını ve ruh halini de yansıtan Karayel, “Mesleğe başlamadan önce ‘benim kalp masajına gücüm yetmez ki’ diyen ben, her gün zırla k alp masajı yapıyorum. Önceden 7 saatten az uyusam ayakta uyuyan, kendine gelemeyen ben yarım saat uykuyla 2 gün ayakta kalabiliyorum. Ve bu kadar zorluğun içinde ciddi mobbinge maruz kalıyor, yine de yeri gelince gülebiliyor hastalara konuşarak destek olmaya çalışıyorum. Evet, ö-ldürmeyen acı güçlendiriyor, ama ben de mesleğimin daha 8. ayında tükeniyorum” diyerek paylaşımına üyesi olduğu derneği ve Sağlık Bakanlığını etiketledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir