Enbüyüğü

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı yönünden başlatılan tahkîkat kapsamında, Güvenlik Genel Müdürlüğü (EGM) Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM)

Daire Başkanlığı koordinesinde İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğünce;

15-16.01.2021 tarihinde eş vakitli olarak İstanbul odaklı 50 ilde akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı ve nitelikli dolandırıcılık yapan bir suç örgütüne yönelik ‘‘SİLİCİ “ kod isimli operasyon gerçekleştirildi.

Operasyon kapsamında oluşturulan çalışmalarda; Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), Gelir İdaresi(GİB) ve Vergi Denetim Kurulu (VDK) ile etkin bir işbirliği sağlandı.

220 GÖZ’ALTI Yürütülen tahkîkat kapsamında bilişim sistemleri yolu ile kamu kurumlarını zarara uğrattığı belirleme edilen 220 şüpheli gözaltına alındı. 170 akaryakıt istasyonu, 23 akaryakıt dağıtıcı firması,1 istasyon teknik destek firması, 2 otomasyon program ve bağlı 1 şubesi olmak üzere toplam 242 noktada vergi müfettişleri ile gelir uzmanlarının katılması ile oluşturulan aramalarda mali belgelere ve bilgisayar, cep telefonu vb. dijital materyallere el konuldu. Operasyon kapsamında arama ve gözaltına alma işlemleri devam ediyor.

5 YILDA 15 MİLYAR TL ZARAR Akaryakıt istasyonlarından 608 milyon litre akaryakıt satış verisinin otomasyon sistemlerine araya girmek edilerek silindiği belirleme edildi.

Silinen akaryakıtın güncel parasal değerinin aşağı yukarı 3,6 milyar TL olduğu ve MASAK raporuna göre devletin senelik 3 milyar TL, 5 sene ortamında 15 milyar TL zarara uğratıldığı belirlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir