Çıkarıyoruz

TMSF Başkanı açıkladı! Altın müjdesi geliyor…Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, Koza Altın’la alakalı ellerinde 200’ün üstünde ruhsat bulunduğunu, c’iddi bir son’daj işlevini gerçekleştirmesine başladıklarını belirterek,

“Rahatlıkla söyleyebilirim ki çalışmalarımız olumlu. Türkiye’nin muhtelif bölgelerinde rezervimiz var. Madende işler biraz ağır gidiyor. Geçen sene itibarıyla 11 ton ürettik, bunu birkaç sene içersinde 15 tona çıkarmanın hesaplarını yapıyoruz.

37 değişik noktada sondaj çalışması yapıyoruz. Kuyularımız açıldı. Bu ara ülkemize müjdeler geliyor, biz de altında müjdeler verebiliriz.” dedi.

Muhiddin Gülal, TMSF’nin Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) çocuklara tablet dağıtımı projesine destek vermesi bundan dolayı varbulunduğu Giresun’da, basın mensuplarıyla Akın Çorap fabrikasında bir araya geldi.

TMSF Başkanı açıkladı! Altın müjdesi geliyor… Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, Koza Altın’la alakalı ellerinde 200’ün üstünde ruhsat bulunduğunu, ciddi bir sondaj işlevini gerçekleştirmesine başladıklarını belirterek, “Rahatlıkla söyleyebilirim ki çalışmalarımız olumlu. Türkiye’nin muhtelif bölgelerinde rezervimiz var. Madende işler biraz ağır gidiyor. Geçen sene itibarıyla 11 ton ürettik, bunu birkaç sene içersinde 15 tona çıkarmanın hesaplarını yapıyoruz. 37 değişik noktada sondaj çalışması yapıyoruz. Kuyularımız açıldı. Bu ara ülkemize müjdeler geliyor, biz de altında müjdeler verebiliriz.” dedi.

Muhiddin Gülal, TMSF’nin Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) çocuklara tablet dağıtımı projesine destek vermesi bundan dolayı varbulunduğu Giresun’da, basın mensuplarıyla Akın Çorap fabrikasında bir araya geldi.Tablet projesine 20 milyon lira katkı sağladıklarını ifade eden Gülal, çoğu sosyal projeye destek verdiklerini, ilaveten İstanbul’da 6, Kayseri’de de 1 okul yapacaklarını anlattı.

Gülal, söz hususu okulların her birinin maliyetinin ortalama 25-30 milyon lira olacağını, bu manada toplam 200 milyon liralık yatırım yapacaklarını aktararak, “Sultanbeyli ve Çekmeköy’de yapacağımız okulun yer teslimleri yapıldı. Kasım ayı ortamında esasını atacağız. Diğerlerinin de sene çıkmadan esasını atıp, 2021-2022 devresine yetiştirmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu. TMSF’nin 15 Temmuz ardından çok değişik bir alanda etkinlik gösteren mevduat sigortacılığı kurumu durumuna geldiğine işaret eden Gülal, şunları söyledi: “An itibarıyla 804 şirketimiz var. Bunların 30 Eylül 2020 itibarıyla öz kaynak büyüklüğü 27,6 milyar lira, aktif büyüklüğü de 66,5 milyar lira. Çalışan sayımız 40 bin 589 şahıs. Yaklaşık 4,5 senedir yönettiğimiz bu şirketlerde, ortalama olarak öz kaynakları yüzde 52, aktifleri yüzde 56 büyüttük. Sadece büyük kümeler nezdinde bakarsak aktiflerin büyümesi yüzde 90’a ulaştı. Devraldığımızdan bu yana Koza Altın anında anında yüzde 100 büyüdü ve kasasında ciddi bir nakit oluştu.

Sadece günlük neması 1,5 milyon liraya ulaşan bir rakama geldik. Dolayısıyla burada 6 milyar liralık bir fon oluştu. Erciyes Anadolu Holding’in devraldığımızdan bu yana aktif büyümesi yüzde 86 miktartısında. Kasasında 350 milyon dolar nakdi var. Bu biriken fonları da hep şu şekilde söylüyoruz; bu şirketler önceden terör örgütüne hizmet ediyordu, ama bundan sonra halkımızın hizmetinde. Elimizdeki bütçe imkanları ölçüsünde eğitime, spora, kültürel aktivitelere katkı sağlamaktan imtina etmiyoruz. Okullarımızı Koza Altın’dan finanse edeceğiz ve bu okullara 15 Temmuz şehitlerimizin ismini vereceğiz. Buradaki ironiyi de yakalamak lazım.”

Gülal, sigorta limitlerindeki yükselişin etkisiyle prim gelirlerinin de yükseldiğine ilgi çekerek, şunları kaydetti: “Biz bundan sonra her 3’er aylık devrede 1,4 milyar lira olmak üzere senelik toplam 5,6 milyar lira prim tahsil eden bir kurum olduk. Rezervimizin sigortalı mevduatı karşılama seviyesi şu anda 7,2. Bu Avrupa’da ve ABD’de 1,5 miktartısında. Kabul gören miktar da burada yüzde 3. Buradan hareketle biz diyoruz ki; dünyanın en güçlü mevduat sigortacılığı kurumlarından biriyiz. Rezervimizi büyütebildiğimiz kadar büyüteceğiz. Bugün itibarıyla baktığımızda 61,2 milyar liralık rezervimiz var. Bu paranın yüzde 90’ı DİBS’lerde, hazine bonolarında. Kalan alanı da mevduat olarak kamu bankalarında. Bu rezervimizi vakit vakit birtakım kamu bankalarına garanti kapsamında kaynak olarak kullandırdığımız oldu, yalnız şu an rastgele bir bankada kağıdımız yok. Hazinemizde değerlendiriyoruz, ortalama vadesi de anında anında 10 senenin üstünde kağıtlarımızın.” Son 10 sene içersinde yalnızca Bank Asya amacıyla 967 milyon liralık ödeme yaptıklarına değinen Gülal, bu rakamı daha sonra Bank Asya’dan tahsil ettiklerini dile getirdi.

“Çukurova’yı protokole bağladık, dosyayı kapattık gözüyle bakıyoruz”
Muhiddin Gülal, 2001’de fona devrolan 26 bankanın hakim ortak grubundan alacakların tahsili ile alakalı bir proses bulunduğunu hatırlatarak, “20 sene geçti, bundan sonra son aşamalara gelmek üzereyiz. Burada şu ana kadar toplam 23,2 milyar dolar tahsilat yaptık, 600- 700 milyon dolarlık daha tahsilat beklentimiz var.” dedi. Ataşehir’de 1.113 konutluk inşaat projesi yaptıklarını bildiren Gülal, bunun ticari bir proje bulunduğunu, buradan ileriki hasılatla mühim bir kamu alacağını tahsil edeceklerini kaydetti.

Gülal, söz hususu konutların 15- 20 gün içersinde lansmanını yapıp, satışa başlayacaklarını aktararak, “Asgari 2 milyar liralık bir hasılat beklentimiz var. Masrafları çıktıktan sonra burada en az 1 milyar liralık beklentimiz var. Dolayısıyla buradan ileriki hasılat, inşallah bize Balkaner Grubu’nun dosyasını kapattıracak. Biz Çukurova’yı da protokole bağladık, dosyayı kapattık gözüyle bakıyoruz. Kangren olmuş çoğu TMSF dosyasını da bu proseste çözdük.” şeklinde konuştu. Şirketlerin satışlarıyla alakalı ileriki devre planlarından da bahseden Gülal, şu şekilde devam etti: “Eğer firmanın ekonomik devamlılığıyla alakalı tehlike söz hususu ise satılmasında bir sakınca yok. Naksan bu tür bir takım. Geçtiğimiz vakitlarda Naksan ve Royal Halı’yı ihaleye çıkarmıştık. Satış olmadı ama bir talipli takım var, ciddi olarak ilgilendiğini belirtti. Dolayısıyla 18 Aralık’ta her ikisinin de ihalesini yenileyeceğiz. Diğer taraftan Erciyes Anadolu Holding, Koza Altın gibi büyüyen, kar eden şirketlerin sahip olunan hukuki proses tamamlanmadan satışının şu aşamada mümkünatı yok. Burada 4,5 sene oldu ama üzülerek söylüyorum ki büyük kümeler ortamında hukuki olarak halihazırda kesinleşmiş bir dosya yok. Ümit ediyorum ki en süratli şekilde bu kararlar kesinleşir.

Koza Altın ve Erciyes Anadolu Holding gibi birçoğunda müsadere kararı çıktı. Eğer karar kesinleşirse bu şirketler bundan sonra Hazine’nin malı olacak. Hazine’ye geçmesinin ardından bir alanına değişik şeyler düşünüyoruz. Örneğin Koza Altın çok stratejik bir firma, altın üretiyoruz. Bunu diyoruz belki Türkiye Varlık Fonu’na devredilebiliriz. Erciyes Anadolu Holding ve Aydınlı Grup amacıyla belki halka arz çalışması yapabiliriz. Belki kısmi de olsa bir satış gündeme gelebilir. Kısa vadede bunların hepsi hukuki sürecin kesinleşmesine bağlı.”

“Sürat Kargo ilk defa kar elde eden bir şirket durumuna geldi”TMSF Başkanı Gülal, şirketlerin birçoğunun pandemi sürecinden etkilendiğini, yalnız kendisinin bile beklemediği şekilde süratli bir iyileşme sürecinin yaşandığını söyledi. Birçok şirkette isteği karşılamada zorlandıklarını, “V” tarzı toparlanma gördüklerini altını çizen Gülal, bu proseste besin ve kargo şirketlerinin pozitif ayrıştığını, Sürat Kargo’nun ilk defa kar elde eden bir şirket durumuna yaklaştığını anlattı.Sürat Kargo’nun aktif büyüklüğünün devir tarihi olan Kasım 2016’da varbulunduğu 91,2 milyon miktartısından 30 Eylül 2020 itibarıyla yüzde 95 artarak 177,6 milyon liraya ulaştığını açıklayan Gülal, “Bu proseste şirket 12,7 milyon liralık zararını, 20,1 milyon lira kara çevirdi. Yılı da 30-35 milyon lira gibi bir karla kapatırız diye düşünüyoruz. Şirketin devrbulunduğu tarihteki 275,4 milyon liralık cirosu, eylül sonu itibarıyla yüzde 89,6’lık bir artışla 522,3 milyon liraya yükseldi. Hizmet alımı oluşturulan personeller de dahil olmak üzere toplam 7 bin 280 şahsa de istihdam sağlanıyor.” değerlendirmelerini yaptı. Gülal, pandemi sürecinden en çok büyülenen firmanın Aydınlı bulunduğu verisini vererek, “3 ay AVM’ler kapalı kaldı. Dolayısıyla biz bu markalarımızda mağazalarımızda ciro elde edemedik. Hemen anında ayda 70 milyon lira miktartısında bir giderimiz vardı. Dün itibarıyla rakamlara baktım. İnşallah orayı da sene sonu itibarıyla kar görerek kapatacağız.” dedi.

“Enerjide toplam yatırımımız 318 milyon dolar”Muhiddin Gülal, Erciyes Anadolu Holding ile ciddi bir enerji yatırımı yaptıklarına değinerek, “Bu Holding’i Türkiye’nin mühim enerji aktörleri arasına soktuk. Şu an elimizde 504 megavatlık yenilenebilir enerji yapısı oluştu. Tek parselde kurulu Türkiye’nin ikinci en büyük güneş enerjisi yatırımı, Van’daki 55 megavatlık güneş enerjisi yatırımı ile bizde. Toplamda da yarısı faal olan 248 megavatlık yatırımla beraber toplam enerji yatırımımız 318 milyon dolar oldu.” diye konuştu.Bir de sandalye fabrikası yaptıklarını izah eden Gülal, burada da 600 şahıs istihdam edeceklerini, ay sonucunda açılışını gerçeklştirmeyi planladıklarını bildirdi. Gülal, Koza Altın’la alakalı ellerinde 200’ün üstünde ruhsat bulunduğunu vurgulayarak, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Bu devrede ciddi bir sondaj işlevini gerçekleştirmesine başladık. Rahatlıkla söyleyebilirim ki çalışmalarımız olumlu. Türkiye’nin muhtelif bölgelerinde rezervimiz var. Madende işler biraz ağır gidiyor. Geçen sene itibarıyla 11 ton ürettik, bunu birkaç sene içersinde 15 tona çıkarmanın hesaplarını yapıyoruz. 37 değişik noktada sondaj çalışması yapıyoruz. Kuyularımız açıldı. Bu ara ülkemize müjdeler geliyor, biz de altında müjdeler verebiliriz. Ağrı’da çok güzel bir rezerv bulduk. Bununla alakalı son çalışmalarımız bitti. Önümüzdeki mart-nisan ayı gibi tesisimizin esasını atacağız. İnşallah orada 400- 500 bireyi de istihdam edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir