Belli

Milli s’avaş uçağı TF-X’in ilk uçuş tarihi belli oldu. T’USAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Türkiye’yi 5’inci nesil s’avaş uçağına sahip sayılı ülkelerden biri yapacak Milli Muharip Uçak’ın 2025’de ilk uçuşunu yapacağını söyledi. Kotil, milli s’avaş uçağının

Türk S’ilahlı K’uvvetleri envanterine giriş tarihi olarak 2029’u öngördüklerini ifade etti. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (T’USAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, Sputnik’in sorularını yanıtladı. Türkiye’nin en k’ritik ve büyük projelerden biri olan milli s’avaş uçağına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kotil, şunları söyledi:

2023’TE HANGARDAN ÇIKACAK 2025’TE UÇACAK En önemli projelerimiz arasında yer alan global havacılık ekosisteminin merakla beklediği, ülkemizi havacılık ve savunma alanında lig atlatacak 5’inci nesil avcı uçağımız MMU’nun, 18 Mart 2023 yılında hangardan çıkışını gerçekleştireceğiz. MMU, 2025’te ilk uçuşunu yapacak, 2029’da ise Türk S’ilahlı K’uvvetleri envanterine girmesini öngörüyoruz.

“F-16’LARIN UÇUŞ Ö’MRÜ 12 BİN SAATE ÇIKARILDI” Türk Hava K’uvvetleri’nin envanterinde bulunan F-16’lar için bir modernizasyon projesi yürüttüklerini belirten Kotil, “F-16 Blok 30 uçaklarının yapısal iyileştirmelerine yönelik olarak başlatılan çalışma kapsamında mühendislerimiz aralıksız olarak çalışmalarını sürdürüyor. Hava K’uvvetlerimize ait F-16 uçaklarımızın 8 bin saat olan uçuş ö’mrünü 12 bin saate çıkarmış bulunuyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir