Belirti

Varyant ve mutasyonlu virüs yayılımı, koronavirüs salgın tablosunun daha korkutucu bir hal almasına sebep oldu. Virüs semptomlarında değişime yol açan mutasyon,

hastalığın takibinde ve tedavisinde mevcut bilgilerin yetersiz kalmasına sebep oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni vakaların yüzde 85’inin İngiliz varyantı olduğunu belirtti.

MUTASYONLU KORONAVİRÜS FARKI

Koca, “Mutasyonlu virüs hangi illerde görüldü? Vaka sayıları kaç?” sorusuna “Son haftalarda çok sayıda mutant ve varyant virüs tespit ettik. Yeni vakaların yüzde 85’i İngiliz varyantıdır.” şeklinde yanıt verdi. İngiltere’de ortaya çıkan varyantın insan hücrelerine daha kolay tutunduğu açıklandı.

Ayrıca mutasyonlu koronavirüs farkı olarak hastalığın daha ağır atlatıldığı kaydedildi. “Mutasyonlu virüs nedir?” sorusuna uzmanlar, “Bir virüsün genetik diziliminde meydana gelen kalıcı değişiklik” yanıtını verdi. Mutasyonlu virüs farkı ile ilgili olarak, yeni tipin daha inatçı olduğu kaydedilirken, mevcut aşıların mutasyonlu virüse karşı da etkili olması öngörüldü.

TÜRKİYE’DE MUTASYONLU VİRÜS HANGİ İLLERDE GÖRÜLDÜ?

Yeni vakaların %85’inin İngiltere varyantı olduğunu aktaran Koca, Güney Afrika varyantının 11 ilde görüldüğünü, Kaliforniya ve New York varyantının da az da olsa tespit edildiğini ekledi.

MUTASYONLU VİRÜS BELİRTİLERİ

Uzmanlar mutasyonlu virüsün daha fazla kişiye bulaştığını ve yüzde 70 daha hızlı bulaştığını belirtti. Özellikle İngiltere varyantında mutasyonlu virüs belirtileri arasında öksürük ve solunum sıkıntısı semptomlarının daha fazla olduğu kaydedildi. İngiltere mutasyonunun 13 güne kadar bulaşıcılık etkisinin sürdüğü bildirildi.

VARYANT VE MUTASYON NEDİR? VARYANT VİRÜS NEDİR?

Cambridge Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, mutasyonlu virüsün 60 yaş üzerinde yüzde 30-40 oranın daha ö- ldürücü olduğunu, insan hücrelerinde daha hızlı tutunduğunu ve PCR testi sonuçlarının daha uzun süre negatif çıktığını ortaya koydu. “Varyant virüs nedir? Mutasyonlu virüs nedir?” sorularına yanıt veren uzmanlar, varyantı “Ana tipten sapmış herhangi bir şey” olarak nitelendirdi. Virüsün yeni türlerine viral varyant ya da mutasyonlu virüs denildiği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir