Açılıyor

Kısıtlamalar Ne Zaman Gevşetilecek? Kor’onavirüsün ülkemizde ilk tespit edildiği 2020 Mart ayına yaklaşırken, Tablodaki rakamların düşmesi üzerine milyonlarca vatandaş kısıtlamaların ne zaman gevşetileceğini sormaya başlamıştı.

Kor’onavirüs tablosunda günlük vaka sayısının sadece 2 ayda 30 binden 5 binlere gerilemesi ile salgına karşı alınan tedbirlerin ne zaman gevşetileceği siyaset kulislerinde çokça konuşulmaya başladı.

Bilim Kurulu üyeleri k’oronavirüs tedbirlerinin gevşetilmesi için günlük vaka sayısının binin altına düşmesini ve aşılamada ikinci aşamaya geçilmesini savunuyor. Tabloda binin altına düşecek rakamlardan sonra başlatılacak normalleşme süreci ise daha önce olduğu gibi adım adım gerçekleştirilecek.

‘SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINA DÜZENLEME GETİRİLECEK’ Rakamların düşmesiyle birlikte kor’onavirüs salgınına karşı tedbir olarak uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının düzenleme getirilecek esnetileceği, öncelikle hafta içi 21.00’de başlayan sokağa çıkma kısıtlamasının 23.00’e çekilebileceği konuşuluyor. Hafta sonu, 56 saat süren kısıtlamaların, gündüz için kaldırılması da gündemde.

‘LOKANTALAR VE KAFELER MÜŞTERİ KABUL EDEBİLECEK’ Gevşetilecek tedbirlerin ikinci kademesinde ise Lokantalar ve kafelerin ‘belli kurallara bağlı kalmak’ kaydıyla müşteri kabul edebileceği belirtilirken, bu tarz mekanlara HES koduyla girilebilmesine dair düzenleme yapılması bekleniyor.

Vaka sayısının düşmesine bağlı olarak hastanelerdeki yoğunluğun azalmasıyla daha önce ertelenen ameliyat ve tedavilerin kısa süre içinde yeniden başlatılması bekleniyor. Koro’navirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova yaptığı açıklamada, Kısıtlamalar gevşese de rehavete kapılmamalıyız, aşılamanın uygun bir şekilde devam etmesi durumunda bu yılın haziran ayından sonra rahatlayabileceğiz, bu durum maskelerin atılacağı, kapalı ortamlarda bulunulacağı anlamına gelmiyor. 2022’de muhtemelen daha rahat olacağız’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir