1 hafta daha

Artan korona vakaları sonrasında Türkiye genelinde 29 Nisan saat 19.00’da başlatılan ve 17 Mayıs günü saat 05.00’te sona erecek bir tam kapanma sürecine girildi.

Bu sürecin, resmi tatil olan 19 Mayıs’ın çarşamba gününe denk gelmesi nedeniyle 1 hafta daha uzaması gündeme geldi. Rekor kıran vaka ve ve-fat sayıları sonrasında Kabine toplantısından 17 günlük bir tam kapanma kararı çıkmıştı.

Buna göre 29 Nisan’da başlatılan süreç, 17 Mayıs pazartesi günü saat 05.00’te sona erecek. Bu dönemde birçok iş yeri faaliyetlerine ara verdi, muafiyeti olmayan vatandaşların sokağa çıkması kısıtlandı, şehirler arası seyahatler belirli koşullara bağlandı.

Tüm bu önlemlerle birlikte tam kapanma sürecinin vaka sayılarını düşürmesi hedeflendi. Herkes kısıtlamaların biteceği, hayatın normalleşeceği 17 Mayıs gününü beklerken ortaya kimilerini ü zecek bir iddia ortaya atıldı.

Resmi tatil olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın çarşamba gününe denk gelmesi nedeniyle, tam kapanmanın bir hafta daha uzatılabileceği öne sürüldü.

TAM KAPANMA KARARININ AYRINTILARI

29 Nisan 2021 perşembe akşamı 19:00’dan başlayıp, 17 Mayıs pazartesi 5:00’e kadar kesintisiz sokak kısıtlaması uygulanacak. Üretim imalat, temizlik gibi alanlarda istisna tutulan kuruluşlar hariç tüm işyerlerine ara verilecek. Yeme içme sektöründe paket servis ile hizmet verilecek. Zincir marketler pazar günleri kapalı olacak.

Şehirler arası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak, şehirler arası araçlar yüzde 50 kapasite ile çalışabilecek. Konaklama tesislerinde rezervasyonlar, sokağa çıkma kısıtlamaları muafiyet için teşkil etmeyecek. Kamu personeli uzaktan çalışmaya yönlendirilecek. Anaokulu, kreş, 8. ve 12. sınıflar dahil tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar ertelenecek. İhtiyaçlarını karşılamak için sokağa çıkamayan yaşlılarımız VEFA ekiplerinden destek isteyebilecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir