Yıllar sonra

Türkiye tarım ve hayvancılığın ön planda olduğu bir ülke olmasına rağmen Avrupa Ülkeleri gibi Beyaz et ve kırmızı etin dengeli şekilde tüketilmediği tavuk ve balık yerine kırmızı ete yüklenildiği için yıllardır kırmızı et ithalatı yapıyorduk fakat bu son yıllarda tersine döndü Türkiye Büyükbaş ve küçükbaş ihraç eder duruma geldi Türkiye artık canlı hayvan ihracatı yapıyor.

30 YIL SONRA BİR İLK Van’dan 30 yıl aradan sonra Katar’a 30 bin küçükbaş hayvan gönderildi. Yapılan ihracat sayesinde bölgede hayvancılıkda canlandı Bir dönem hayvan ithalatıyla sık sık gündeme gelen Türkiye artık ihracatçı hale geliyor.

Türkiye’de en fazla küçükbaş hayvan varlığına sahip illerden biri olan Van’da, mayıs ayından bu yana Katar’a 30 bin küçükbaş hayvan ihraç edildi.Özalp İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Emin Polat, 30 yıl aradan sonra Van’dan Katar’a hayvan göndermeye başladıklarını söyledi. Van’ın Türkiye’nin küçükbaş hayvan varlığı bakımından en önemli illerinden biri olduğunu aktaran Mehmet Emin Polat “Van’ın hayvancılık potansiyeli en yüksek ilçelerden biri olan Özalp. Koyunların büyük bölümü de ilçemiz üzerinden Katar’a gönderildi. 7-8 aylık Akkaraman ve Morkaraman ırklarından oluşan toklu koyunlar yoğun talep gördü. Gönderilen koyunların büyük bölümü ilçemiz üzerinden gerçekleşti.

ESKİ GÜNLERE DÖNÜŞ
Katar’a ihracatın başlamasının hayvancılığa olan ilgiyi de artırdığını vurgulayan Polat, “Bu ihracat yeni bir pazar oluşturdu. Bu sayede hayvancılık canlandı ve genişledi. Besiciler hayvanlarını daha rahat elden çıkarmaya başladı.

İhracat olunca besicilerimiz hayvan yetiştiriciliğini daha bilinçli ve sağlıklı yapmak için çaba gösterdi. Bu çalışmalarımızı genişletmeye çalışıyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir