Yenii müjde

Türkiye Doğal gaz ticaret merkezi olma potansiyeline sahip’
Petrol ve Doğal Gaz Platformu Derneği (PETFORM) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kalay tespit edilen Doğal gaz keşfine ilişkin, Türkiye’nin Doğal gaz ticaret merkezi olma potansiyeline sahip olduğunu belirterek, ‘büyük ekonomik değer katacaktır’ dedi.Türkiye, Karadeniz’de Sakarya Gaz Sahası’ndaki 320 milyar metreküplük Doğal gaz keşfini dünyaya duyurdu. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük müjdeyi vermesi ardından gözler Türkiye’ye çevrildi.

Doğal Gaz keşfi ardından Doğu Akdeniz’de Oruç Reis’ten güzel haberler bekleniyor. Petrol ve Doğal Gaz Platformu Derneği (PETFORM) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kalay, Doğal Gaz ile İlgili açıklamalarda bulundu. Kalay, Türkiye’nin Doğal gaz piyasasının son adımlarla ticaret merkezi olma yolunda önemli ilerlemeler kaydettiğini söyledi.

Özellikle ham petrol ve Doğal gaz ithalatının cari açığın en önemli nedeni bulunduğunu kaydeden Kalay, “Ülke kaynaklarımızın daha süratli ve etkin bir şekilde ekonomiye kazandırılması, üretim sahalarımızın en verimli şekilde çalıştırılmasının yerel çıkarımız olduğunu düşünüyoruz’’ dedi. ‘Büyük ekonomik değer katacaktır’


Açıklamada, Türkiye’nin bulduğu Doğal gazın hidrokarbon varlığına ilgi çekildi.”Petrol sahalarımızın yüzde 7’sinin 25 milyon varil rezervden daha büyük, yüzde 93’ünün ise 25 milyon varilden daha küçük olduğu görülmekteydi’’ diyen Kalaycı, ‘ülkemizin stratejik perspektifle ele alınması çok önemlidir. Bu doğrultuda son dönemde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızın yerli arama-üretim sektörüne verdiği önem ve yeni keşfimiz ülkemiz için büyük ekonomik değer yaratacaktır.” İfadelerine yer verdi.

Ticaret merkezi vurgusu
Türkiye’nin arama-üretim sektörüne yerli ve yabancı yatırımcının ilgisinin artacağını bildiren Kalay, arama ve üretim yatırımları yapılarak yeni rezervlerin ülke ekonomisine kazandırılacağına inandıklarını söyledi.Kalaycı, Türkiye’nin bulunduğu coğrafya ve yaşanan gelişmeler neticesinde doğal gaz ticaret merkezi olma potansiyeline sahip olduğunu duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir