Yeni

Karadeniz’de tespit edilen 320 milyar metreküp doğalgaza yakın noktalarda petrol olabileceği öğrenildi. Uzmanlar, doğalgaz ve petrolün yan yana, al alta, üst üste şeklinde formasyonlarda bulunabileceğini kaydetti.

Türkiye’nin Karadeniz’de keşfettiği 320 milyar metreküp doğalgazın ardından gözler Zonguldak’ın 170 kilometre açıklarında tespit edilen Tuna-1 kuyusuna çevrildi.

Temmuz ayından bu yanada bölümde tespit edilen ve dokuzuncu sondaj ardından doğalgazı keşfeden Fatih de aramalarına devam ediyor.

Yavuz sondaj gemisi Doğa Akdeniz’de yer alırken yeni sismik tetkik ve sondaj gemimiz Kanuni’nin ise kısa vakit İçerisinde arama çalışmalarına başlayacağı ön görü ediliyor. Uzmanlar tarihi keşfin ardından benzer müjdelerin gelebileceğini belirtiyor.

Genellikle İsrail’in 2009 senesinde ilk olarak Tamar’da sonra Leviathan’da peş peşe keşiflerle 1 trilyon metreküp doğalgaz keşfinin benzerinin Karadeniz ve Doğu Akdeniz’de Türkiye lehine olabileceği konuşuluyor.

Karadeniz’de 7 trilyon 600 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulunurken bölgede doğalgaz ve petrol yan yana, alt alta ya da üst üste olabileceği tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir