Yeni adımlar

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ‘tam kapanma’yı duyurduğu gün şu ifadeleri kullanmıştı: “Avrupa’nın açılma sürecine girdiği bir dönemde,

biz geride kalmamak için vaka sayılarımızı süratle 5 binin altına indirmeliyiz. Aksi takdirde, turizmden ticarete ve eğitime kadar her alanda ağır bir faturayla karşı karşıya gelmemiz kaçınılmaz olacaktır.”

Bu süreçte aşılanmanın hızlanması amaçlansa da beklenen olmadı; her iki doz aşını da yaptıranların sayısı 10 milyon 811 bin 129. Bu da nüfusun henüz yaklaşık yüzde 13’ünün aşılarının tamamlandığı anlamına geliyor.

Türkiye bu şartlarda ‘tam kapanma‘ sona ermesiyle kademeli normalleşmeye geçiyor.

Hürriyet’ten Erdinç Çelikkan’ın haberine göre yarın yapılacak kabine toplantısıdan çıkması beklenen kararlar şöyle:

*Haziran başına kadar kafeler, restoranlar, lokantalar kademeli, sosyal mesafeli, açık alanda oturma kurallı, saat ve kişi sınırlamalı ve HES kodu koşullu olarak akşam saat 20.00’de kapanma şartıyla açılacak.

*Sokağa çıkma kısıtlaması haziran ayına kadar saat 21.00’den sonra uygulanacak.

*Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının yalnızca pazar günü sürmesi bekleniyor.

*İkinci aşamanın uygulanacağı haziran ayında vaka/v-eft sayılarının hedeflenen seviyeye gelmesi halinde pazar günü uygulanan sokağa çıkma yasağı da kaldırılacak.

*Okullarda, uzaktan eğitime sonbahara kadar devam edilecek.

*Vaka sayılarının 5 bin hedefinin altına inmesi halinde düğün, nişan, asker uğurlama gibi etkinliklere temmuz ayından itibaren kontrollü şekilde izin verilecek.

BAKAN KOCA, SUNUM YAPACAK

Toplantıda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsle mücadeledeki son durum, aşılama çalışmaları ve yerli aşı konusunda kapsamlı bir sunum yapacak. Toplantıdan, Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda kademeli normalleşme takvimiyle ilgili kararlar da görüşülecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir