Y’asak olacak

Doğu Akdeniz ve Ege’de gerilim her geçtiğimiz gün yükselirken meydana gelebilecek tehditleri değerlendiren uzmanlar S-400’lerin öneminin her geçtiğimiz gün arttığını belirtti. S-400 savunma sistemlerinin, Türkiye’ye yönelik muhtemel tehditlerin önlenmesi İçin Doğu Akdeniz’deki mücadelede Ankara’nın elini güçlendireceğini ifade eden Dış Politika uzmanlar Yusuf Erim, “Bu bir s’avas durumunda Türkiye’ye büyük üstünlük sağlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Yunanistan’ın son dönemde Fransa ile birikte gerçekleştirdiği provokasyonlarla Birlikte adalara asker konuşlandırması, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sistemlerinin önemini bir kez daha artırdı.

Yeni Şafak’a konuşan Dış Politika uzmanlar Yusuf Erim, S-400’lerin Türkiye’ye yönelik muhtemel tehditlerin önlenmesi İçin Doğu Akdeniz ve Ege’deki mücadelede Ankara’nın elini güçlendireceğini belirterek, “S-400’lerin kurulumu ve aktivasyonu kısaca Doğu Akdeniz’i uçuşa yasak bölge halinde getirir. Bu bir harp halinde Türkiye’ye büyük üstünlük sağlar.” diye konuştu.

Doğu Akdeniz ve Ege’deki tehditlerin “S-400’lerin satın alınmasının ne kadar doğru ve vakitli bir karar olduğunu” gösterdiğinin altını çizen Erim, şunları kaydetti:

“Bir harp çıkması halinde Yunanistan bölgede yalnız kalacaktır. Mevcut durum harp haline dönüşürse bu s’avaş ne Paris’te ne de Abu Dabi’de olacak. Bu s’avaş adalarda ve Yunanistan ana karalarında olacak. Atina’nın bunu süratli şekilde anlaması gerekir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir