Tarafını seçti

Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerilime ilişkin konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Doğu Akdeniz konusunda tüm Avrupa Birliği ülkeleri Yunanistan’ı desteklemekle yükümlüdür” dedi.

Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de günlerdir artan geriginlik zirveye ulaştı. Yunanistan bölgede tatbikat için Navtex ilan ederken Türkiye ise karşı hamle yaparak Oruç Reis için ilan edilen Navtex süresini 1 Eylül’e kadar uzattı. Almanya ise görünüş olarak yaptığı arabulucuk sonrası tarafını seçti.

“Tüm AB ülkeleri Yunanistan’ı destekleyecek”
Bilindiği üzere Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilim sonrası Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, arabuluculuğa soyunarak iki ülkede de görüşmeler yapmıştı.

Maas’ın, İki ülke arasındaki görüşmeler sonrası savaştan kaçınılması ve sorunların diyalog yöntemiyle çözülmesi çağrısında bulunmasının ardından bugün Almanya Başbakanı Angela Merkel’den çelişkili bir açıklama geldi. Merkel yaptığı açıklamada, “Doğu Akdeniz konusunda tüm Avrupa Birliği ülkeleri Yunanistan’ı desteklemekle yükümlüdür” ifadesini kullandı.

“TÜRKİYE NATO MÜTTEFİKİDİR”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yoğun olarak Türkiye ilişkilerini ele aldığını aktaran Merkel, “Bu ilişkiler çok yönlü. Türkiye, NATO müttefikidir. İhtilaf, iki NATO üyesi arasında. Bu bizi kayıtsız bırakamaz. Bu nedenle bile ittifak içindeki bu şeyleri açıklığa kavuşturmak lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

“ERDOĞAN’LA ÇOK SIK KONUŞUYORUZ”

Merkel, bir soru üzerine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bugün bir görüşme öngörülmediğini belirterek, “Ancak onunla çok sık konuşuyoruz. Her zaman olduğu gibi bir görüşme olduğunda ivedilikle sizi bilgilendireceğiz.” dedi.

Türkiye ne cevap verecek?
Almanya’nın arabulucuk yapmaya çalışması sonrası Doğu Akdeniz’de Yunanistan’a destek açıklamasına Türkiye’nin ne cevap vereceği merak konusu oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir