Söyledi

Bu yıl ko’ronavirüs nedeniyle video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen geleneksel basın toplantısına, salgın ve ABD seçimleri damgasını vurdu. Putin’e Rusya’nın ABD Başkanı Trump’a sığınma hakkı verip vermeyeceği soruldu.

Devam eden basın toplantısında Türkiye ile ilişkiler de gündeme geldi. ABD’nin S-400 yaptırımlarının da Putin’e sorulması bekleniyor.Dünya Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in başkent Moskova’da düzenlediği geleneksel yıl sonu basın toplantısına kilitlendi, uluslararası ajanslar arka arkaya fotoğrafları geçti.

Geleneksel toplantı bu yıl öncekilerden hayli farklı. Putin kalabalık bir salon yerine bu yıl ilk kez gazetecilerle video konferans yöntemiyle bir araya geldi.

K’oronavirüs nedeniyle Putin gazetecilerin sorularını Moskova’nın dışındaki Novo-Ogarevo’daki konutundan yanıtladı, salonda ise basın mensupları sosyal mesafeye uygun şekilde oturdu.Basın toplantısında ilk sorular kor’onavirüs salgını ve aşı hakkındaydı, “Kötü bir yıl geçirdik, bu sene iyi olan bir şey var mıydı sizce?”

Putin, salgının bütün dünyayı etkilediğini, hiçbir ülkenin bu kadar büyük bir salgına tam anlamıyla hazırlıklı olmadığını söyledi.Rusya’nın salgınla pek çok ülkeden daha iyi bir biçimde başa çıktığını savunan Putin, Rus üretimi Sputnik V aşısının hızla etkisini gösterdiğini belirtti.

Rusya lideri, koro’navirüs aşısı için sıranın henüz kendisine gelmediğini aktardı, “Sıra bana gelince mutlaka aşı olacağım” diye konuştu.ABD’nin seçilmiş başkanı Joe Biden’a bu hafta Salı günü kutlama mesajı gönderen Rusya lideri, ABD’nin yeni liderinin iki ülke arasındaki sorunların çözümüne yardımcı olmasını umduğunu dile getirdi.

“Rus hackerlar, seçimlerde neden Trump’a kazanması için yardım etmedi?” şeklindeki bir soruya Putin, Moskova’nın hiçbir zaman Trump’a yardımda bulunmadığını söyleyerek yanıt verdi.Hacker sorusunun ardından daha ilginç bir soru geldi, gazetecilerden biri Rusya’nın Trump’a sığınma hakkı verip vermeyeceğini öğrenmek istedi. Putin, yanıt olarak ABD Başkanı’nın ülkesini terk etmek için bir sebebi olmadığını kaydetti.

Rusya lideri Putin, Türkiye’yle ilişkilere dair bir soruyu yanıtladı. Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile sıklıkla görüş ayrılığına düştüklerini fakat Türk liderin verdiği sözleri tutan biri olduğunu söyledi.Rusya lideri Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki savaşa ilişkin bir dizi soruyu da cevapladı, Dağlık Karabağ’ın uluslararası hukuk açısından Azerbaycan’ın bir parçası olduğunu söyledi.

Dağlık Karabağ’ın statüsünün değişmeden kalması gerektiğini aktaran Putin, bölgeye yerleşen Rus barış gücü askerlerinin sayısının Bakü veya Erivan’ın ortak talebiyle artırılabileceğini de kaydetti:“Türkiye’nin tutumu, Azerbaycan’ın haklı davasını, yani işgal altındaki toprakların geri dönüşünü savundukları yönündedir. Uluslararası hukuk açısından, burası gerçekten Dağlık Karabağ gibi Azerbaycan’ın topraklarıdır.”

Vladimir Putin, tarafların ateşkes konusunda anlaştıklarını ve anlaşmanın imzalanması sırasında pozisyonlarında kaldıklarını söyledi: “Orada da kalmalılar.”Putin’in dünya çapında takip edilen geleneksel yıl sonu basın toplantılarında süre sınırı yok. En uzun basın toplantısı 2008 yılındaydı ve 4 saat 40 dakika sürmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir