Sipariş

Son dakika: Erdoğan test etmişti! Kısmeti açıldı ve sipariş yağıyor…Gelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın ilk elektrikli seri üretim ve sürücüsüz otobüsünün tanıtım programına katılmıştı.

Konuyla alakalı açıklamalarda tespit edilen Karsan Üst Yöneticisi (CEO) Okan Baş külliyede oluşturulan tanıtımdan sonra aracın kısmetinin açıldığını söylüyor.

Karsan ile Adastec iş birliğinde tasarlanan yüzde 100 elektrikli ve sürücüsüz otobüs “Otonom Atak Electric”in kısmeti, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde oluşturulan tanıtımın sonrası açıldı.

İlk Otonom Atak, Romanya’ya satılırken, yeni görüşmeler yapıldığı da belirtiliyor. Konuya dair bilgi veren Karsan CEO’su Okan Baş, elektrikli vasıtalarda son 2 senedir Avrupa’ya ciddi satışlar yaptıklarını belirterek, “Yaklaşık 180 elektrikli aracımız dolaşıyor.

1 milyon kilometrenin üstünde elektrikli vasıta müşteri tecrübesimiz var. Bu yönden da çok ciddi yol aldık” dedi.

Atak modelini bir sene içersinde otonom duruma dönüştürdüklerini kaydeden Okan Baş, “Tabii altyapısının hazır olmasının çok büyük bir etkileri var. Biz bunu yapar iken tek başımıza Karsan olarak yapmadık.

Adastec de yüzde 100 bir Türk firması. Yazılım hususu ile alakalı bilhassa suni zeka hususu ile alakalı çok ciddi tecrübeleri var. Onlarla bir iş birliği yaptık ve bu ürün meydana çıktı” ifadelerini kullandı.

Baş, aracın en mühim özelliğinin, ticari bakımdan satılabilmesi olduğunun altını çizerken, “Satılabilir ve yollarda dolaşabilir olması çok ciddi değişiklık.

Bu vasıtada bizim geldiğimiz nokta o. Bu vasıta Romanya’ya satıldı. İlk gösterimden sonra çok ciddi ilgilenenler oldu, bilhassa Kuzey Avrupa ülkelerinden. Onlarla da görüşmelerimizi sürdürüyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir