Ordu kurduk

Yunan basını yazdı! ‘Türkiye, Türkçe konuşacak 10 bin kişilik or-du kuruyor’ Y-unan medyası son dönemde Türkiye’nin Afrika’daki hamlelerini kaleme alıyor.

Son olarak yapılan analizde, Türkiye’nin Somali o*rdusuna verdiği eğitime dikkat çekildi. Kızıldeniz ve Aden Körfezi’nde birçok ülkenin askeri üs kurmak için yoğun mücadele ettiğini yazan Yunan medyası, Türkiye’nin Afrika Boynuzu’ndaki etkisine dikkat çekti.

Bölgenin jeostratejik noktalarının kontrolünü elinde tutan yabancı ülkeler arasında Türkiye’nin de olduğunu belirten Yunan medyası, Türkiye’nin TURKSOM Askeri Eğitim Üssü’nde 10.000 a-skerin eğitimini tamamlayarak Türkçe konuşacak bir Somali o-rdusu oluşturduğunu yazdı.

Star’ın haberine göre, Kızıldeniz ve Aden Körfezi’ne erişim için büyük ve bölgesel güçler arasındaki rekabetin askeri üslerin oluşturulmasıyla daha fazla yoğunlaştığını belirten Yunan medyası bölgedeki ülkelerin stratejik adımlarına ilişkin ç-arpıcı bir analiz yazısı kaleme aldı.

Türkiye, Afrika’da yerini aldı
Bölgenin jeostratejik noktalarının kontrolü ile ilgili gelişmeleri etkilemeye çalışan yabancı ülkeler arasında Rusya ve Türkiye’nin de yer aldığını belirten yazıda, ABD, Çin, Fransa, Japonya ve İtalya’nın Kızıldeniz’de as-keri ü-slerinin olduğu altı çizildi. Analizde, “Türkiye ve Rusya, Amerika’nın Afrika kıtasında bıraktığı boşluğu doldurmanın yanı sıra diğer yabancı g-üçlerin etkisiyle de başa çıkmaya çalışıyor” ifadeleri yer aldı.

“Rusya, Afrika’ya sızmaya çalışıyor”
Trump’ın Sudan kararı sonrası Rusya’nın a-skeri üs kurmak için harekete geçtiğini belirten yazıda, “Rusya jeopolitik çıkarlarını desteklemek için Afrika’ya s-ızıyor ve bu bağlamda Sudan’da bir a-skeri-deniz üssü kurmaya hazırlanıyor. Moskova’nın Sudan’da bir üs kurma hamlesi, Afrika’daki uluslararası gelişmelerin bir sonucudur.

Rusya’nın bu adımı, ABD Başkanı Donald Trump tarafından Sudan’ı t-erörizme sponsorluk yapan ülkeler listesinden çıkaran yazıyı imzalandıktan sonra geldi. Anlaşma, Sudan’ın Rus üssünün inşası için 25 yıllık bir süre ve bedava arazi vereceğini öngörüyor.

Sözleşmenin feshi, ancak taraflardan birinin diğer tarafa niyetini sürenin bitiminden en az bir yıl önce bildirmesi halinde gerçekleşebilir. Üssün kapasitesi dört s-avaş gemisinin yanaşmasına izin verirken, n-ükleer gemilerin de yanaşmasına izin verilecek. Ek olarak, a-skeri üssünde kalıcı olarak konuşlanmış Rus a-skerlerinin sayısı 300’ü geçmeyecek.

Rusya ayrıca, üssün işletilmesi ve Rus s-avaş gemilerinin misyonları için gerekli s-ilah, mühimmat ve teçhizatı Sudan limanları ve havalimanları yoluyla ithalat ve ihraç etme hakkını da elinde tutacak. Rus deniz üssünün korunması Sudan aske-ri k-uvvetlerinin görevi olacak, havadan ve denizden korunması ise Rus askeri kuvvetleri tarafından yapılacak” denildi.

Somali’deki askeri üssü analiz ettiler
Rusya’nın daha önce Cibuti’de bir askeri üs kurma girişiminde bulunduğunu ancak çabaları başarısızlıkla sonuçlanınca yüzünü Sudan’a döndürdüğünü yazan Yunan medyası, Türkiye’nin Somali’deki askeri eğitimlerine dikkat çekti.

“Türkçe konuşan bir or-du kuruyorlar”
Analizde, “Türkiye, Somalili askerlerin eğitimini büyük bir a-skeri üs olan TURKSOM A-skeri Eğitim Üssü’nde sürdürüyor. Yapım maliyeti yaklaşık 50 milyon dolar. Askeri üssünde şimdiye kadar 2.500 Somali askeri eğitimlerini tamamladı. Hedef, Türkçe konuşacak bir Somali o-rdusu oluşturmak için 10.000 a-skerin eğitimini tamamlamak” ifadeleri yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir