Oldumu ?

Athena grubunun solisti Gökhan Özoğuz ile alakalı sosyal medya hesabından Suriyeliler ile alakalı yaptığı paylaşım nedeniyle “Halkı k’in ve düşmanlığa tahrik” s’uçundan s’uç duyurusunda bulunuldu.

Mimar Zeynep Melek Bulut’un, avukatı aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunmuş bulunduğu suç duyurusu dilekçesinde, Özoğuz’un. 16 Ağustos 2020’de sosyal medya hesabından “evrensel .net” isimli internet sitesinden alıntılamış bulunduğu makaleye dair yaptığı paylaşımda.Çok iyi yazı.1.000.000 Suriyeli var ve her geçtiğimiz gün çoğalmaya devam ediyor.

Çete savaşları kapıda. Savaş bitti. Neden ülkelerine geri dönmüyorlar?” ifadelerini kullandığı belirtildi.Dilekçede Özoğuz’un bir sonraki paylaşımında,

“Suriyelilerin yalnızca isimler ve listeleri ile peynir ekmek gibi vatandaş yapılma sebepleri, seçimde oy kullanmaları Konusu ve bu insanların üreme sayısı 10.000.00’ları bulması ve her geçtiğimiz gün çeteleşip artarken kontrolden çıkmaları ve bunları düşünüyor olmak, korkunç!” ifadelerine yer verdiği aktarıldı.

Özoğuz’un sosyal medya hesabının 1 milyon 350 bin civarında takipçisi bulunduğu, söz Konusu paylaşıma destek verenler bulunduğu gibi tepki gösterenlerin de bulunduğu bildirildi.Dilekçede, yüksek sayıda takipçisi olan Özoğuz’un yapmış bulunduğu paylaşımların “nefret söylemi” olup, Türk Ceza Kanunu’nun 216. maddesi hükmü uyarınca “halkı ki’n ve düşmanlığa teşvik” suçunun unsurlarını ihtiva ettiği vurgulandı.Nefret söylemine dair uluslararası sözleşmelerde geçtiğimiz maddelere de atıflar yapılan dilekçede, şunlar kaydedildi:

“Nefret söyleminin sınırlandırılmasında temel iki nokta vardır. Bunlardan birincisi, nefret tabiriyle bir şahıs ya da gurubu incitmek,kişiliksizleştirmek,taciz etmek, alçaltmak, ufak düşürmek, mağdur etmek veya bu şahıs ve gruplara karşı duyarsızlığı ve düşmanlığı artırmanın amaçlanmasıdır. Nefret söyleminin direkt olarak doğruya şiddete çağıran bir içeriğe sahip olması gerekmez. Bu söylemle hedef kişi ve gruba reddedildikleri, toplumun başka kesimiyle eşit şekilde yaşayamayacakları mesajı verilmesi yeterlidir.

Dilekçenin sonuç bölümünde, Gökhan Özoğuz’un sosyal medya platformunda kullandığı ifadelerin Suriyeli göçmenleri açıkça aşağıladığı, ırkçı ve nefret içren paylaşımların aleni bir şekilde gerçekleştiği aktarılarak,1 milyon 350 bini aşkın takipçisi olan Özoğuz’un paylaşımının beğeni ve etkileşimlerle büyük kitlelere vardığı kaydedildi.

Dilekçede, Özoğuz’un sanatçı olması nedeniyle suç unsuru paylaşımlarının takipçileri ile toplumun bir kesimi tarafından ciddiye alındığı, negatif anlamda tarafından ciddiye yarattığı, açık ve yakın bir tehlike meydana getirdiği belirtildi.Dilekçede bu nedenlerle Özoğuz’un eylemine uyan “Halkı k’in ve düşmanlığa tahrik” suçundan kamu davası açılması talep edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir