Kurtuluyoruz

K’oronavirüs’ten deyim yerindeyse adeta artık bıktık uzun süredir hayatımızı kısıtlıyor, m’askeyle dışarı çıkmaktan dahi bıkmış duruma geldik.

Tam da bu manada m’aske hayatımızdan ne zaman kalkar diye düşünürken sevindiren açıklama geldi. Sağlık Bakanlığı K’oronavirüs B’ilim Kurulu Üyeliğinde yer almakta olan,

E’nfeksiyon H’astalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ateş Kara, Ahmet Hakan’ın moderatörlüğünü yapmakta olduğu televizyon programına katıldı. Ateş Kara, programda milyonlarca vatandaşın merak ettiği ‘M’askelerden ne zaman kurtulabiliriz?’ sorusunu yanıtladı. Yazın artık m’askelerin hayatımızdan çıkmış olabileceği müjdesini verdi.

Temmuz ayı gibi m’askeleri çıkartabileceğimizi dile getiren Prof. Dr. Ateş Kara şu sözleri aktardı: ‘Bizim p’lanlarımıza, gelecek a’şının dağılımına ve Sağlık Bakanlığı’nın verdiği bilgilere baktığımızda, Türkiye’nin yüzde 60’ı hızlı bir şekilde nisana kadar a’şılanacak.

Kendi a’şımızın da devreye girmesiyle bu rakam daha da yukarı çıkacak. O zaman Türkiye’de genel anlamda bizim haziran-temmuz gibi rahatlamamız söz konusu olabilir’ diyerek moral ve motivasyon verdi.

ÜLKEMİZDE SON DURUM 9 Aralık itibariyle duyurulan son 24 saatlik k’oronavirüs verilerine göre; 6 bin 213’ü s’emptomatik olmak üzere toplam 31 bin 712 yeni v’aka tespit edildi. Vefat eden kişi sayısı ise 217 olarak kayıtlara geçti. Bununla birlikte Türkiye’de k’oronavirüs kaynaklı yaşamını yitirenlerin sayısı 15 bin 531’e, toplam h’asta sayısı ise 558 bin 517’ye yükseldi.

Karabük’te İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler İçişleri Bakanlığının genelgesi doğrultusunda kentin farklı bölgelerinde sokak sokak gezerek maske ve sosyal mesafe kontrolü yaptı.

Son 24 saat içerisinde t’edavisi tamamlanan 5846 h’astanın daha t’aburcu edilmesiyle birlikte toplam iyileşen h’asta sayısı 447 bin 361’e çıktı. Toplam test sayısı 20 milyon 294 bin 377’ye, ağır h’asta sayısı ise 5901’e yükseldi. H’astalarda zatürre oranı da yüzde 3,1 oldu. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı bu tabloda, 25 bin 499 s’emptomsuz v’aka yer almadığı için toplam h’asta sayısı 558 bin 517 olarak yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir