Köyüne dönene devletten hibe!

Tarım ve Orman Bakanlığı, üretimde verimliliği ve kaliteyi yükseltmek için kırsalda yaşamayı taahhüt eden, ziraat, hayvancılık ve Besin alanlarında eğitim veren meslek yüksekokulu veya üniversite mezunlarının projelerine 100 bin lira bağışlama desteği verecek.O şehirlerde başlayacak

bir gün önce Resmî Gazete’de yayımlanan Tebliğ ile hayata geçirilecek proje, ilk etapta Amasya, Düzce, İzmir ve Mardin’de uygulanacak. Destekten istifade etmek için projeler, hayvansal, bitkisel, su ürünleri, yöresel ziraat ürünleri ve tıbbi aromatik bitkilerin üretimine, depolanmasına ve paketlenmesine yönelik olacak.

İşletmelere Misal olacak

Projeyle genç nüfusun kırsalda istihdamı sağlanacak. Bu doğrultuda ziraat ve hayvancılık, ormancılık, Besin ve su ürünleri sektörlerinde girişimcilik desteklenecek. özdeş vakitte üretimin uzman kişiler tarafından yapılmasını teşvik edilmesi sağlanarak, istihsal miktarı ve nitelik artırılacak. Kırsala yönlendirilen gençler, yapacağı sürdürülebilir yatırımlarla işletmelere Misal olacak.

Gençlere 1,4 milyar lira

Gençler kırsala yönlendirilirken, onların ihtiyaçlarını karşılayacak imkanlar ile alakadar adımlar da atılacak. Kırsalda riskli Biricik bir kerpiç hane kalmayacak. Köylerin Derhal yanı başında güvenli konutlar inşa edilecek. ziraat Bakanlığı 48 bin genç çiftçiye, büyükbaş ve küçükbaş projeleri için 1,1 milyar, arıcılık ve kanatlı projeleri için 182 milyon lira, bitkisel istihsal projeleri için ise 134 milyon lira olmak üzere Yekün 1 milyar 433 milyon lira bağışlama desteği verdi.

Bir milyon dekarlık arazi 16 bin çiftçiye dağıtıldı

ziraat ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, arazi dağıtım projeleri kapsamında bugüne kadar 16 bin 151 çiftçi ailesine hazine arazisi dağıtıldığını bildirdi.

Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklamada “Konya, Karaman, Aksaray, Mersin, Şanlıurfa, Eskişehir, Edirne, Aydın, Ankara, Yozgat, Iğdır, Kayseri, Kırklareli, Tekirdağ ve Çankırı olmak üzere Yekün 15 ilde, 38 ilçede, 199 köy ve kasabada 1 milyon 43 bin 620 dekar hazine arazisini 16 bin 151 çiftçi ailesine çiftçilik yapmak şartıyla dağıttık” ifadelerini kullandı.

Hâlen Konya, Karaman, Aksaray, Mersin, Şanlıurfa, Eskişehir ve Edirne’de 28 köy ve semtte, 253 bin 32 dekar arazi için dağıtım çalışmalarının sürdürüldüğünü belirten Pakdemirli, şunları kaydetti: Dağıtılan topraklar bölünemez ve halk yararı dış tarımsal istihsal dışında kullanılamaz. Bu araziler başkalarına devredilemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir