Kısıtlama

Son d-akika haberi: Ramazan ayı ile birlikte yeni k-orona-virüs kısıtlamaları geliyor. 22 il için gündemde olan ek tedbirlerin kapsamı da belirlenmeye başladı.

Türkiye’de her geçen artan vaka sayıları durumu kötüye götürdü. Dün 201 bin 215 Kovid-19 testi yapıldı, 22 bin 216 kişinin testi pozitif çıktı, 117 kişi h-ayatını k-aybetti. Hasta sayısı 981 oldu. Son 24 saatte 19 bin 494 kişinin tedavisinin bitmesiyle iyileşen hasta sayısı 2 milyon 844 bin 681’e yükseldi. İşte tek tedbirler için belirlenen iller ve tarihe ilişkin son dakika haberi:

Sağlık Bakanlığı’nın 100 bin nüfusa denk gelen haftalık vaka sayılarını içeren haritasında çok yüksek r-iskli illerin sayısı 1 ay içerisinde 17’den 39’a yükseldi. Nisan ayının ilk haftasında açıklanacak haftalık v-aka sayısını gösteren haritada çok yüksek r-iskli iller kategorisine giren 22 il tekrar çok yüksek r-iskli kategoride yer alırsa tehlike çanları çalmaya başlayacak.

RAMAZAN AYINDA EK TEDBİRLER YOLDA Bu illerde 100 bin nüfusa denk gelen haftalık v-aka sayılarında artış devam ettiği takdirde ramazanda yeni k-ısıtlamalar gündeme gelecek.

Aralarında İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Eskişehir ve Kocaeli’nin de bulunduğu 22 ilde ramazan ayı içerisinde restoran, kafe, çay bahçeleri ve kıraathaneler, bayrama kadar yeniden paket servise geçebilir. Ortaokul 5, 6, 7 ve lise hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıflarda yüz yüze yapılan eğitim ise tekrar uzaktan yapılabilir. Pazar günleri sokağa çıkma kısıtlaması getirilebilir. ‘ZİYARETLERE SON VERELİM’ SABAH’a konuşan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Deniz Çalışkan, “Bu süreçte akraba, taziye ziyaretleri yapmayalım. Yakınlarımızla telefon üzerinden görüntülü görüşelim.

Çift maske önemli bir tedbir: Restoran ve kafelerde geçirdiğimiz süreyi kısa tutalım ve kalabalık mekânlarda çift maske takalım” değerlendirmesini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir