Kalkıyor

Show TV’de yayınlanan Çukur dizisindeki bir sahnede avukat rolündeki oyuncunun tartaklanmasına yönelik savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

Avukat Funda Sadık Ahmet Alp’in yaptığı suç duyurusunda avukatlık mesleğinin itibarsızlaştırıldığı ve ileriki nesillerin diziden olumsuz etkilendiği belirtildi. Özel bir televizyon dizisinde akşam saatlerinde yayınlanan Çukurun son bölümündeki avukat sahnesi ile ilgili suç duyurusunda bulunuldu.

Avukat Funda Sadık Ahmet Alp yönünden oluşturulan suç duyurusunda endeksin 29 Ekim 2019 tarihinde yayınlanan bölümündeki bir sahnede avukat rolündeki şahsa yönelik şiddet eğilimi, baskı ve tehdit ile ‘yarın o adam çıkacak’ gibi sözler söylendiği ve kötü muamele edildiği kaydedildi.

“AVUKATLIK MESLEĞİNE HAKARET EDİLİYOR”
“Avukat rolündeki bireyin ise hiçbir reaksiyon vermeyerek ve susarak bu baskıya boyun eğdiği aktarılarak seyircinin gözünde normalleştirilen bu hususlar açıkça suç teşkil etmektedir” denen suç duyurusunda, “Özellikle genç izleyici kitlesine sahip Çukur adlı dizi gençlere kötü numune olmakta ve maalesef şahsımın da dahil bulunduğu avukatlık mesleğinin bu sahne ile zedelenmesine ve itibarsızlaşmasına niçin olmaktadır.

Gelecek nesilleri olumsuz etkileyen bu dizide avukatlık mesleğine alenen hakaret edilmekte ve aşağılanmaktadır” ifadesi kullanıldı.

“KABUL EDİLEMEZ” Avukat Sadık Birçok avukatın hakaret ve gözdağlarına maruz kaldığının ve öldürülen avukatların gazetelerin 3. sayfalarına husus bulunduğunun aktarıldığı suç duyurusunda şikayetçi olmanın mecburi bulunduğu açıklandı. Avukat Sadık Ahmet Alp bu sahne ile alakalı ‘hakaret’ ve ‘halkı kanunlara uymamaya tahrik etme’ suçlarından kamu davası açılması talebinde bulundu.

Ahmet Alp suç duyurusunda ilaveten bu sahne ile mesleğin haysiyet ve şerefinin ayaklar altına alındığını söyleyerek “Maalesef akılarda kalan avukatlara istediğini

yaptırabilecek bir güç gösterisi ve hem de hukuksuz işlere teşvik etmeye çalışma avukatın yakasından tutup tehdit etmek olmuştur. Hak arama mücadelemizi avukatlar olarak kanunlar kapsamında bütün zorluklara karşın verirken bu denli itibarsızlaştırılmanın haklı bir açıklaması olamayacağı gibi kabul edilemez” dedi.

BAKAN SOYLU SERT SÖZLERLE ELEŞTİRMİŞTİ
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da birtakım televizyon dizilerini eleştirmiş ve “Her kurumun kendi adına üretmesi gereken tedbirler, atması gereken adımlar söz konusudur. Lanet bir dizi var ‘Çukur’ diye. Onun kadar olamıyorsak yazıklar olsun. Bir de ‘Adana Sıfır Bir’ diye dizi var.

İkisinin tesir kısmı kadar tesir kısmı oluşturamıyorsak yandık. Bu iki dizi çocuklarımızı zehirliyor. İnsanımızı kendi kültüründen uzaklaştırıyor. Ben de hayretle bakıyorum ‘Üniversite hocaları ne işe yarıyor?’ diye” ifadesini kullanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir