İll verdi

Yaz aylarında düğün, kına, sünnet gibi organizasyonların yoğunlukla yapılması ve tatil sezonu dolayısıyla salgın bulaşı oranı yükseldi bu da vaka sayılarına yansıdı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medyadan sık sık alınan tedbirlere riayet edilmesi, sosyal mesafe ve maske kuralına uyulması konusunda uyarılarda bulunuyor. Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan bugünkü yazısında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile olan görüşmesini aktardı.Bakan Koca Hakan’a yaptığı açıklamada birinci dalgada şu an pik noktasının yaşandığını belirtti.

İstanbul’da artış yokİstanbul, şu anda daha kontrollü… İstanbul’da ciddi bir artış yok.Orta Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da artış var, dikkatlerimiz bu iki bölgede. Ege’de artış yok.İzmir’de kısmi bir artış var ama durum kontrol altında.

Artış yaşanan iller Son dönemde artışın en fazla olduğu il Ankara… Konya, Kayseri, Urfa, Mardin, Diyarbakır, Erzurum, Batman, Van, Ağrı da artış yaşanan illerimiz arasında… Mersin ve Manisa’da da artış var ama bu iki ilimizde durum daha kontrollü… Şunu da söyleyeyim:Birkaç gündür Gaziantep, Mardin, Şanlıurfa, Batman düşüşe geçti…Konya ve Diyarbakır stabil oldu, aşağı inmesini bekliyoruz. Ana kaynak: DüğünlerŞu anda birinci dalganın ikinci pikini yaşıyoruz.Bayramla birlikte hareketlilik artınca va-ka sayısı da arttı.Bu artışlara özellikle düğünler, ana kaynak oldu.Düğünler, saatlerce süren bir temas ve yakınlaşma alanı…İşte bu yüzden düğünlerin kısıtlanması ve sınırlandırılması kararı aldık. Doluluk oranları Normal sisteme geçen ve her türlü hastamıza hizmet veren hastanelerimiz de ki son doluluk oranlarını veriyorum:

Şu anda hastanelerdeki doluluk oranı: Yüzde 47…- Yoğun bakım doluluk oranı: Yüzde 60..- Ventilatör doluluk oranı: Yüzde 30… Hastane sorunu yokYer yer bazı illerimizde hastane sıkıntısı yaşandı. Mardin, Gaziantep, Şanlıurfa ve Batman’da mesela…Ama son bir hafta içinde buralardaki sorun aşıldı.Sadece Diyarbakır’da kısmen sorun var.Bu illerimize yoğun bakım takviyesi yapıyoruz.Şu anda çok önemli bir sorun yok ama önlem almazsak sorun yaşanabilir. Yapılması gerekenBu sorunun tamamen ortadan kalkması için yapılması gereken tam izolasyon…

Fakat dünyada hiçbir ülke, tam izolasyona geçmek istemiyor. Türkiye de istemiyor. Çok anlaşılır nedenlerle bu çözüme geçilmiyor hem dünyada hem Türkiye’de.Bu durumda yapılması gereken iki şey var: Maske ve mesafe… Maske ve mesafe kuralına uyarsak yüzde 90 oranında başarı kazanırız.Maske ve mesafeye alışmamız lazım. Bu konuda hassas olalım yeter.Maske ve mesafeyi uygularsak üst solunum yoluyla bulaşan her türlü h-astalığı da önlemiş oluruz. Filyasyon, filyasyonDüğünleri sınırlandırdık.Kamuda esnek çalışmaya geçiliyor.Kamuda ikramları kaldırdık.Filyasyon ekiplerinin sayısını arttırdık.Şu anda sahadaki filyasyon ekibi sayısı 10 bini geçmiş durum da.Özellikle sorunlu illerde filyasyon ekiplerinin sayısını hızla arttırıyoruz.

Şu anda Konya’da 460 ekip, Şanlıurfa’da 200 ekip, Mardin’de 111 ekip, Diyarbakır’da 370 ekip, Erzurum’da 207 ekip, İzmir’de 350 ekip, Kayseri’de 120 ekip, Van’da 128 ekip sahada… Risk var Vi rüs, gücünü kaybetmedi.o-lümlerin sayısı da artıyor. Ağ -ır vaka sayısı da artıyor. Bizim özellikle a-ğır vaka sayısını azaltmamız lazım. Ri sk burada.Mücadelemizin temel hedefi de bunu önlemeye yönelik.Şöyle bir sistem oturtmaya çalışıyoruz:Hastanın tanısını erken dönemde koymaya çalışıyoruz. Tanı koyduktan hemen sonra hastanın durumu ne olursa olsun ilaç tedavisi başlatıyoruz.H astayı evinde izole ediyoruz. Filyasyon ekipleri hemen temaslı taramasına başlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir