İlkkez

Türkiye Cumhuriyeti Osmanlı zamanında Sultan Abdulhamid Han döneminden bu yana hatta daha geriye gidersek neredeyse son 200 yıldır hiç olmadığı kadar güçlendi ve Dünya siyasetinde önemli bir konuma yükseldi Türkiye’nin bu gücü Dünya basınının gözünden kaçmıyor.

Türk o’rdusunun birçok ülkede varlığının bulunması dünya gündeminde de sıkça tartışılıyor.

Son olarak Bloomberg’de Türk ordusunun Suriye, Irak, Katar, Libya, Somali ve Balkanlarda faaliyet gösterdiği belirtilerek Osmanlı’dan sonra ilk kez bu kadar geniş bir coğrafyada varlık gösterdiği yorumu yapıldı.

TÜRKİYE OSMANLI ZAMANINDAKİ GÜCÜNE KAVUŞUYOR Son yıllarda milli teknolojiler ve milli s’avunmanın gelişmesiyle dışa bağımlılığını azaltan Türkiye, dünyadaki küresel barışa katkı vermek ve ülkemizin güvenliğini sağlamak için bir çok ülkede askeri varlığını sürdürüyor.

Türkiye’nin bu a’skeri gücü, baştan son günlerde Doğu Akdeniz’de gerginlik yaşadığımız Yunanistan medyası ve dünya medyasında dikkat çekiyor. ABD’li Washhington Post Gazetesi’nin Bloomberg’den alıntı yaptığı bir haberde de bu konu işlendi.

OSMANLI’DAN SONRA İLK YAŞANDI. Haberde Türk o’rdusunun şu anda Suriye, Irak, Katar, Somali ve Balkanlarda faaliyet gösterdiği, Libya’daki s’avaşın dengesini değiştirmek için ülkeye a’sker gönderdiği, Ege, Akdeniz ve Karadeniz’de yürüttüğü f’aaliyetlere dikkat çekilerek Türkiye’nin Osmanlı İmparatorluğu’ndan sonra ilk kez bu kadar geniş bir coğrafyada varlık gösterdiği yorumu yapıldı.

TÜTKİYE DENGELERİ DEĞİŞTİRİYOR Türkiye’nin ürettiği S’avunma sanayi s’ilahları ile dünyada dengeleri değiştirdi Libya’da ve K’arabağ’da dengeler çok hızlı şekilde değişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir