Herşey değişti

Sağlık Bakanlığı, son dönemde münakaşa yaratan k’oron’av’irüslü hastanın evde takibi içeriğine açıklık getirdi.

Evde takip ve yatan hasta algoritmasını değiştiren Bakanlık, bir bireyin hastanede yatabilmesi amacıyla solunum sıkıntısı, soluk darlığı, oral alımda ve beslenmede zorluk olması koşulu getirdi.Sağlık Bakanlığı, son dönemde münakaşa yaratan k’oro’navi’rüslü hastanın evde takibi içeriğine açıklık getirdi.

HASTANEDE YATMANIN ARTIK ŞARTI VAR

Sağlık Bakanlığı, ateş, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas-eklem ağrıları, karın ağrısı ya da ishal, koku ya da tat alma problemu olan bireylerin bundan bu tür bakımlarının evde yapılacağını, bu belirtilere, solunum sıkıntısı, soluk darlığı, oral alımda ve beslenmede zorluk eklenmesi durumunda bireyin hastaneye yatışının yapılabileceğini ve takibinin orada devam edeceğini açıkladı. Evde takibi yapılacak şahıslar hafif-orta pnömonili (zatürre) olarak tanımlanırken, hastaneye yatan şahıslar ağır pnömonili olarak tanımlandı.DAHA ÖNCEKİ HASTA KABUL PROTOKOLÜ

Bakanlık daha evvelce orta pnömonisi olanların da hastanede tedavisini istiyordu.ASEMPTOMATİK OLANLARA DA İLAÇ.Kişide solunum sıkıntısı, soluk darlığı, oral alımda ve beslenmede zorluk bulguları yoksa, hafif-orta pnömoni olarak kabul edilecek ve 5 gün süre ile hidrosiklorokin ya da favipravir başlanacak.

İLAÇ 5 GÜN SÜREYLE UYGULANACAK, 14 GÜN İZOLE EDİLECEK.Asemptomatik olup, testi pozitif çıkan hastalara da virüsü yok etmek ve bulaş tehlikesini azaltmak amacıyla 5 gün süre ile bu ilaçlar uygulanacak. Daha sonra ilişkili takibi başlatacak olan bakanlık, kişide semptom varsa misal alacak, netice pozitif çıkarsa hastayı değerlendirecek, bireyin evde mi yoksa hastanede mi yatırılacağına karar verilmesini isteyecek. Kişide semptom yoksa 14 gün evde izolasyon durumunda kalması sağlanacak, hâlâ semptom gelişmediyse izolasyon sonlandırılacak.SİGARA İÇİCİLERİ EKLENDİ

Algoritmada ileri yaş olanların, bağışıklığı baskılanmış bireylerin (HIV’le infekte, organ nakli yapılmış olanlar, sistemik kortikosteroidler dahil immunosupresif ilaç kullananlar), kanser, KOAH, kardiyovasküler hastalık, hipertansiyon gibi hastalığı olanlar, obezler, sigara içicisi ve hamile olanlarda hastalığın daha ağır seyredebilme riski olduğu belirtilerek, “Bu hastaların evde takiplerinin daha yakından yapılması gereklidir” denildi.

Hidroksiklorokin QT aralığını uzatıp, kalp ritminde problem yaratabileceği amacıyla, riskli hastalara ilk evvelce EKG çekilmesi gerektiği birtakım hastalarda hidroksiklorokin kullanımından kaçınılması gerektiği vurgulandı. Algoritmada, bu ilacın gebelerde, lohusa ya da bebeklerini emziren annelerde kullanılmaması gerektiği de belirtildi.

Kaynak: Hürriyet Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir