Hayati sözler

Koro’navirüs sürecinde maalesef bir çok sağlıkçımızı k’aybettik. Koronavirüsle mücadele ederken bizler için en ön safta canları pahasına mücadele eden sağlıkçılarımızı, değerlerimizi ka’ybetmiş olmanın üzüntüsünü sürekli yaşıyoruz.

Bu virüsle mücadele edip yenen doktorlarımız ise nasıl yendiklerini, neler yapmamız gerektiğini bizlere aktarıyor. Kor onavirüsü yenerek taburcu olan Doç. Dr. Murat Hakan Terekeci, virüsü nasıl yendiğini ve bu zorlu süreci nasıl atlattığını “Mutlaka tüketmelisiniz” diyerek neler yapmamız, neler tüketmemiz gerektiğini bir bir anlattı.

Kovid-19 testi yaptırıp sonucunu beklemeden, akciğer tomografisi çektiren Doç. Dr. Murat Hakan Terekeci, tomografide koronavirüs belirtilerinin çıktığını ve bu sebeple ile sürüntü testini beklemeden hastanede tedavi altına alındığını dile getirdi. Doç. Dr. Murat Hakan Terekeci koronavirüs testi yaptırıp pozitif olan vakalara tedavi süreci içerisinde kullanmaları adına bazı öneriler verdi ve şu sözleri aktardı:

“Özellikle sineol ve karvakrol dediğim kekik esanslı standardize olan ürünler kullanılabilir. Etkin maddesi kurkumin olan zerdeçal kullanılabilir. Özellikle akciğer tutunumunun tedavisinde ve bağışıklık sisteminin dengelenmesinde kullanılabilir. Bir de deve dikeni tohumunun özü var. Onu da özellikle akciğer ve karaciğerdeki zatürre lezyonlarının iyileşmesi tedavisinde kullanılabilir. Zerdeçalı günlük bir tatlı kaşığı yemeklerde kullanabilir.

O şekilde acı olduğu düşünülüyorsa eczanelerden zerdeçal ürünü alınabilir.” İfadelerini aktardı. Doç. Dr. Terekeci, Koronavirüs öncesi için güçlü bağışıklık sistemine sahip olabilmemizin önemli olduğunu dile getirirken, bu sebeple C ile D vitamini alımının büyük bir öneme sahip olduğunu da söyledi. Tedavi sürecinin kısa geçmesini sağlayabilir bu yöntem. Bu süreçte Çinko alımı yapmakta virüsle mücadele de büyük fayda sağlıyor. Bal ile türevlerinin, apiterapi ürünlerinin alımının da mühim olduğunu bildirdi. Terekeci, günlük olarak taze sebze ile meyve tüketmenin, bu şekilde C vitamini almanın gerekli olduğunu dile getirirken, alternatif olarak C vitamini tabletlerinin de alınmasının fayda sağlayacağını aktardı.

ÇOK SAYIDA ÜRÜNÜ BERABER OLARAK TÜKETMEYİN

Koronavirüsü yenen Doç. Dr. Terekeci vitamin ile zerdeçalın yeterli olabileceğini, aynı vakitte çok sayıda ürünün kullanılmaması gerektiğinin altını çizdi ve şu sözleri aktardı: “Bağışıklık sistemi zayıfsa bu hastalık sizi yenebiliyor. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için çok fazla kontrolsüz ürün kullanıldığında da sıkıntı yaşanabilir, ö-lümcül bir tabloyla karşılaşılabilir. Çok stres yapıp birçok ürünü bir arada kullanmaya çalışmayalım. Bahsettiğim ürünlerin kullanımı yeterli olacaktır” sözlerini ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir