Fena geri vites

ABD basını, Başkan D’onald T’rump’ın Türkiye’ye uygulanacak yaptırımların engellenmesi için devreye girdiğini yazdı… Tru-mp Yönetimi, Türkiye’ye y-aptırım uygulamak isteyen senatörlere 7 sayfalık bir rapor gönderdi. Türkiye’ye yaptırım öngören plana karşı çıkılan raporda “Uygulanması şart olan yaptırımlar, Türkiye’yi Rusya’ya yakınlaştırır” ifadeleri kullanıldı.

önceden S-400’ler sebebiyle Tür-kiye’ye yaptırım uygulanmasını engelleyen Tr-ump yönetimi bir Defa henüz devreye girdi. The Daily Beast Gazetesi; T-rump yönetiminin, Rusya’dan satın aldığı S-400’ler sebebiyle Türkiye’nin yaptırım öngören Senato kararına karşı çıkan yedi sayfalık bir bilgilendirme notu hazırladığını ve bunu Senato’ya gönderdiğini yazdı.

“TÜRKİYE’Yİ RUSYA’YA YAKINLAŞTIRIR”

Dışişleri Bakanlığı tarafından kaleme alınan Dahil haberleşme notunda, yaptırım kararının Türkiye ile Rusya’yı henüz da yakınlaştıracağına dikkat çekildi. Bunun yanı Dizi yönetimin Suriyeli K’ürt mültecilerin ABD’ye girişini onaylayan plana da karşı çıktığı Anlatım ediliyor. planda Halkbank’a yönelik yaptırımlar yer alıyor.

“YAPTIRIMLAR koruma TİCARETİNİ BİTİREBİLİR”

Uygulanacak olan bu yaptırımların ABD ve Türkiye arasındaki koruma ticaretini tamamiyle bitireceğine ve Türkiye’yi düşmanların eksenine iteceğine vurgu yapılıyor. Tru’mp yönetiminin raporda Anlatım edilen çekincelerinden bir Öteki ise “Türkiye’nin NATO’da bir parya konumuna düşeceği ve Rusya’nın bunu kullanacağı”.

NATO, TÜRKİYE’NİN ÜYELİĞİ İLE GÜÇLÜ

Konuyla alakadar konuşan bir Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ABD’nin Türkiye ile NATO ortaklığını kuvvetli tutmak istediğini söyledi: “NATO, Türkiye’nin üyeliği ile henüz kuvvetli ve bu takriben 70 senedir böyle. Türkiye, onyıllardır NATO’nun müşterek savunmasına Mühim katkılar sunuyor.”

ABD YÖNETİMİ Y-PG VE S-DG MENSUPLARINA VİZE VERİLMESİNE DE KARŞI ÇIKTI

Ayrı olarak, Laf konusu notta, Suriye’de “Amerikan askerlerinin yanında savaşan Kü-rt savaşçılar” olarak tabir edilen YP-G/P-KK ve S-DG üyesi teröristlere “özel göçmen vizesi” verilmesine yönelik Kanun tasarısına da karşı çıkıldı.

Notta bu tür bir vize vermek için Lüzumlu prosedürlerin yalnızca 9 ay aldığı anımsatılarak, bu sürenin Lüzumlu Emniyet taramalarının yapılması itibariyle çok kısa olduğu vurgulandı.

“Özel göçmen vizesi” önceden I-rak ve Afganistan’da ABD askerlerine Muavin olan tercümanlara veriliyordu.

NE OLMUŞTU?

ABD Başkanı Donald Trump, içerisinde Türkiye’ye yaptırımların da bulunduğu 2020 koruma bütçesini imzalamıştı. Trump’ın onayladığı bütçede Türkiye’ye S-400, F-35 ve TürkAkım projesiyle alakadar Türkiye’ye yaptırım uygulanacak.

TÜRKİYE’YE ÇEŞİTLİ YAPTIRIMLAR istikbal

Tasarının Türkiye konusunda kısmında, Ankara’nın S-400 hava koruma sistemlerini alım işlemlerine sürek ettiği gerekçesiyle T’ürkiye’ye F-35 uçaklarının teslim edilmemesi öngörülüyor.

özdeş vakitte Türkiye’ye ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırım Yoluyla Mücadele (CAATSA) Yasası kapsamında yaptırım uygulanması gerektiği belirtiliyor.

Bütçenin, “Ulusal koruma Stratejisi Kapsamında Modernizasyon Programları” kısmında da Türkiye tarafından sipariş edilen uçakların alımı için 440 milyon dolarlık fon ayrılacağı kaydediliyor.

planda Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması gerektiği vurgulanıyor.

lahiya, koruma Bakanlığı’na, F-35 istihsal bantları olan Lot 12, 13 ve 14 kapsamında, Türkiye’nin siparişlerini en üst düzeye çıkararak üretime sokması ve A-BD Hava Kuvvetleri için yapılandırılarak satın alması için İlave fon sağlıyor.

RUSYA ORTAKLI TÜRKAKIM’A YAPTIRIM

planda, R-us erk ihracatına katkı sağlayan erk boru hatlarının inşasında çalışan kimi gemi şirketlerine yaptırım uygulanması şartı da yer alıyor.

Bütçe tasarısında, “Bu yasanın kanunlaşmasından sonraki 60 ve sonraki her 90 günde Dışişleri Bakanlığı, Hazine Bakanlığı’na danışarak şimal Akımı 2 ve TürkAkım projeleri veya bu projelerin adına inşa edilecek başka projelerin inşası için deniz seviyesinden 100 fit ve üzeri derinliğe boru hattı döşeyen gemilerin tespitine ilişkin raporu, alakadar kurultay komitelerine sunacaktır” hükmü yer alıyor.

Bu projelere gemi sağlayan yabancı şahıs ve kuruluşların da yaptırım için tespit edilmesi gerektiği vurgulanıyor.

S-400 VE F-35 MADDESİ

Yasanın Türkiye konusunda kısmında, Ankara’nın S-400 hava koruma sistemlerini alım işlemlerine sürek ettiği gerekçesiyle Türkiye’ye F-35 uçaklarının teslim edilmemesi öngörülüyor. özdeş vakitte Türkiye’ye A-BD’nin Hasımlarıyla Yaptırım Yoluyla Mücadele (CA-ATSA) Yasası kapsamında yaptırım uygulanması gerektiği belirtiliyor.

Bütçenin, “Ulusal koruma Stratejisi Kapsamında Modernizasyon Programları” kısmında da Türkiye tarafından sipariş edilen uçakların alımı için 440 milyon dolarlık fon ayrılacağı kaydediliyor. Yasada, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması gerektiği de vurgulanıyor.

Kanun, Pentagon’a, F-35 istihsal bantları olan Lot 12, 13 ve 14 kapsamında, Türkiye’nin siparişlerini en üst düzeye çıkararak üretime sokması ve ABD Hava Kuvvetleri için yapılandırılarak satın alması için İlave fon sağlıyor.

ERDOĞAN ”BİZİM DE YAPTIRIMLARIMIZ OLACAK” DEMİŞTİ

Cenevre’den sonra geldiği Kuala Lumpur’da Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed’in girişimiyle düzenlenen Kuala Lumpur Zirvesi’ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temasları ertesi bir gün önce Türk basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Erdoğan, gazetecilerin onaylanan bütçe ve ABD’nin Türkiye’yi ilgilendiren ya-ptırımlarına ilişkin suale, ”Dışişleri Bakanlığımızın yapmış olduğu İzah bizim açıklamamızdır. S-400 olsun, F-35’lerle alakadar adımlar olsun, bunlar bitmiş işler. Biz bu işi bitirmişiz. Bunu kaç kere söyledik” şeklinde yanıt verdi.

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Şimdi bir de utanmadan sıkılmadan Türk Akım konusunda “buna yaptırım uygularız” diyorlar. Bu, tam anlamıyla haklarımıza tecavüzdür. Tüm bunlara karşı tabi ki bizim de yaptırımlarımız olacaktır. başka bir deyişle biz eli kolu bağlı duracak bir ulus değiliz. Hep söylüyorum ‘biz kabile devleti değiliz.’ Burası Türkiye… Tarihiyle her şeyiyle bizim bir farklılığımız Mevcut. Dolayısıyla da bu konu konusunda biz de bizzat ya-ptırımlarımızı netlikle uygulamaya sokarız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir