Ev m’üjde

Avrupa ülkelerinde oldukça yaygın uygulanan “Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi’ne yönelik çalışma Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda yürütülüyor. Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi, ev sahibi olmak isteyenlerin belli bir vakit bankada birikim yapmasını, bu sayede de çok düşük faizle konut sahibi olmasının yolunu açan bir sistem. Bu yöntemle pazarının çok daha altında faizle ev sahibi olmanın yolu açılacak. Gelecekte faizler daha da yükselse de vatandaş bu durumdan muhakkak etkilenmeyecek.

NE KADAR BİRİKİM YAPMAK GEREKİYOR?
Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi, yüzde 40 birikim, yüzde 60 kredi yöntemiyle çalışacak. Yani 200 bin TL’lik ev alabilmek isteyen bir bireyin 80 bin TL’lik birikim yapması gerekecek. Aylık birikim tutarı da çekilecek kredi tutarının yüzde 1’ini geçemeyecek.

EV SAHİBİ OLMAK İSTEYEN VATANDAŞA NE FAYDASI OLACAK?
Eskiden bulunduğu gibi vatandaşın tekrar ev sahibi olmak amacıyla tasarruf etmesini sağlamak hedefi ile başlatılan devlet destekli konut hesabı düzeneğinin daha da tasarlanmış halidir.

Şu anda ülkemizde konut hesabı sistemi uygulanmakta olup bu sistemde en az 36 ay boyunca para biriktiren şahıslara ev satın alırken devlet hibe desteği sağlamakta ve hesapta biriken para üstünden hesaplanmak üzere her yıl tekrar artış seviyesi üstünden hesaplanarak yükseltilmekte olan 28 bin 548 liraya kadar geri ödemesiz para vermektedir.

Yapı Tasarruf Sandığı ise konut hesabı düzeneğinin çok daha tasarlanmış halidir. Bu sistemde de ev sahibi olmak isteyen vatandaşın eskiden para biriktirmesi ve belirli bir birikime ulaşması şarttır. Ev satın almadan önce bankada birikim hesabı açarak düzenli para birikimi yapan vatandaş, biriktirmiş bulunduğu para üstünden konut hesabı devlet desteği sisteminde bulunduğu gibi tespit edilen oranda hibe para desteği alacak, buna ek olarak aynı bankanın konut kredisi faiz seviyesi yerine satın alacağı konut amacıyla eksik kalan tutar kadar çok daha düşük faiz seviyesi ile kredi kullanabilecektir.

Evlenmeden, ev almadan önce devletten 82 bin TL hibe! Konut, evlenecek gençlere çeyiz hesabı ile devlet karşılıksız destek verecek

İLK DEFA EV SAHİBİ OLACAKLARA FAİZSİZ KONUT KREDİSİ DESTEĞİ TALEBİ VAR!
Şu anda uygulamada olan konut hesabı ile devlet; En az 36 ay ile 47 Ay arasında para biriktiren şahıslara 2020 senesi konut hesabı devlet ödemesi teşvik parası 24 Bin 742 Lira 48-59 Ay arasında para biriktiren şahıslara 2020 senesi konut hesabı devlet ödemesi teşvik parası 26 Bin 645,20 Lira

60 Ay arasında para biriktiren şahıslara 2020 senesi konut hesabı devlet ödemesi teşvik parası 28 Bin 548 Liraya kadar hibe para desteği ödemesinde bulunuyor. Konut hesabına olan ilginin sınırlı kalması, artan konut kredisi faiz oranları ardından dalgalanan talep sebebi ile gayrimenkul sektörünün zor günler geçirmesi ve ev sahibi olmak isteyen bireylerin teşvik edilmesi hedefi ile yapı tasarruf sandığı sistemi çok acil olarak yaşama geçirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir