Bunu yiyin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma Namazı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Daha sonra esnafları ziyaret eden Erdoğan, halka tatlı dağıttı.

Cevizli sucuk ve lokum dağıtan Erdoğan, “bunu yiyin C’ovid’den kurtulun” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını Üsküdar’daki Ömer Öztürk Camisi’nde kıldı.

Burada cuma namazını kılan Erdoğan’a Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mağazadan aldığı cevizli sucukla lokumu basın mensuplarına ikram etti. Halka tatlı ikram ettiği sırada Erdoğan’ın “bu çok çok faydalı, bunu yiyen C’ov’id’den kurtulur” sözleri dikkat çekti. Önceleri kışın tüketilmek için cevizli sucuklar kurutulur ve kış aylarında insanlar gerekli enerji ihtiyaçlarını cevizli sucuk ile karşılardı. Yüksek enerji değerine sahip olan cevizli sucuk aynı zamanda içerdiği besin kaynakları bakımından da önemli gıda maddelerinden biri haline gelmiştir.

100 gr. Cevizli Sucuk 332 kcal enerji verirken, 139 mgr. Fosfor, 1260 mgr Potasyum ve 33 mgr. Sodyuma sahiptir. Sodyum b’akımından fakir potasyum b’akımından zengin olması kalp- damar h’astalıklarının önlenmesi açısından önemini artırmaktadır. Cevizli sucuğun besin içeriği, üretim aşamasında kullanılan bal, süt, dut, ceviz veya fındığın kalitesiyle ilgilidir.

Cevizli Sucuk; K, Ca, S, P,Mg, Cu, Zn, l, Cl, SiO, CaO gibi mineraller vardır. Enerji değeri yüksek proteinler de içerir. Ayrıca suda eriyen (A,D,E,K) vitaminler ile B grubu vitaminlere de sahiptir. Dolayısıyla v’ücut d’oku ve hücrelerinin yenilenmesinde, su dengesinin korunmasında, hormon, enzim üretiminde, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde cevizli sucuk önemli etkiye sahiptir.

Son 30 yıl içinde k’anser, kalp hastalıkları ve k’ısırlık v’akalarında önemli artışlar olmuştur. Bunun önemli nedenlerinden biri selenyum mineralinin yeterince tüketilmemesinden kaynaklanmaktadır. Günlük ihtiyaç 70-100 mcg arasındadır.

ABD’de 1312 hasta üzerinde yapılan araştırmalarda, 200 mcg selenyum alımıyla prostat k’anseri %63, akciğer k’anseri %47, kolorektal k’anserde %58 azalma olduğu tespit edilmiştir. Genel olarak tüm kanser türlerinde ortalama %37 azalma bulunmuştur. Cevizli sucuk selenyum minerali içeren ender gıdalardan biridir.

Yapımında bal, süt, ceviz veya fındık, dut ve un kullanılan cevizli sucuk selenyum açısından zengindir. Bu itibarla k’anser, kalp-damar h’astalıkları, k’ansızlık ve iktidarsızlık problemi çeken insanların hemen her gün tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir