Birlikte

Türkiye ve Pakistan harekete geçti! SİPER ve MMU ortak geliştirilecek. Türkiye ve Pakistan’ın “Siper Hava Sa’vunma Sistemi” ve “Milli Muharip Uçak” (MMU) projesini ortak olarak geliştireceği iddia edildi.

Türkiye ve Pakistan arasındaki s’avunma sanayii iş birliğinin artırılması noktasında görüşmeler hız kazandı. Bloomberg’in de aktardığına göre, Türkiye ve Pakistan müşterek (ortak) s’avaş uçağı ve f’üze üretimi noktasında görüşmelere başladı.

Haberde bahsi geçen kaynağa göre, Türk s’avunma ve hükümet yetkilileri, Pakistanlı mevkidaşlarıyla müşterek a’skeri donanım geliştirme ve üretimi konusunda bir takım görüşmeler gerçekleştirdi.

Milli Sa’vunma Bakanı Hulusi Akar‘ın Pakistanlı mevkidaşlarıyla beş kez görüştüğü ve en son Ocak ayında yapılan üst düzey görüşmelerin ana odak noktasında Milli Muharip Uçak (MMU) ve Uzun Menzilli Hava Sa’vunma Sistemi SİPER projelerinin olduğu iddia edildi. Bir sonraki görüşmenin ne zaman yapılacağı veya herhangi bir anlaşmaya ne derece yakın olunduğu noktasında bir bilgi paylaşılmadı.

Türkiye ve Pakistan harekete geçti! SİPER ve MMU ortak geliştirilecek

Bloomberg tarafından değinilen bir diğer iddia ise, Türkiye’nin Pakistan’ı Çin as’keri teknolojisine olan yakınlığından dolayı SİPER ve MMU projeleri için stratejik bir müttefik ve potansiyel bir ortak olarak gördüğü yönünde.

Bilindiği üzere Pakistan JF-17 s’avaş uçaklarını Çin ile birlikte üretiyor ve aynı şekilde Shaheen balistik f’üzelerinde yine Çin teknolojileri kullanılmakta. Söz konusu görüşmelerin bir NATO ülkesi olan Türkiye için bir takım problemlere yol açabileceği ayrıca ifade edildi.

Pakistan ve Türkiye arasındaki sa’vunma sanayii iş birlikleri Eylül 2018’de imzalanan anlaşma kapsamında, Pakistan Türkiye’den 4 adet gemi tedarik edecek. Gemilerden ikisi İstanbul Tersane Komutanlığı’nda, diğer ikisi de Pakistan, Karaçi’de inşa edilecek. İlk etapta İstanbul ve Karaçi’de inşa edilecek olan birer korvet 2023’te Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterine katılacak. Diğer 2 gemi ise 2024’te envantere girecek. Üretim süreci ilk gemide 54 ay, ikinci gemide 60 ay, üçüncü gemide 66 ay, son gemide ise 72 ay sürecek.

Diğer yandan Pakistan, TUSAŞ tarafından imal edilen T129 ATAK T’aarruz Helikopterlerinden toplam 30 adet sipariş vermişti. TUSAŞ bu satışın yanı sıra lojistik, yedek parça, eğitim ve mühimmat anlamında geniş bir sözleşme paketi üzerinde uzlaşma sağlamıştı. T-129 ATAK T’aarruz Helikopterinde kullanılan Honeywell imalatı LHTEC CTS800-4A turboşaft motorların kullanımı için henüz ABD resmi bir cevap vermemişti. Bu konuda Türkiye ve Pakistan tarafından ABD’ye ortak baskı yapılacağı ve satışın nihai sonuca erdirilmesi için çalışmaların devam ettiği Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından bildirilmişti.

IDEF 2017 Uluslararası Sa’vunma Sanayii Fuarı’nda gerçekleştirilen törenle Türkiye, s’avaş uçağı pilotlarının eğitiminde kullanılacak olan 52 adet Super Mushshak uçağını Pakistan’dan almak için sözleşme imzalamıştı. Pilotların başlangıç eğitimlerinde kullanılan T-41 ve SF-260 uçaklarının yerini alacak Super Mushshak Başlangıç Eğitimi Uçağı ile eğitim maliyetlerinin düşürülmesinin yanı sıra başta akrobasi olmak üzere ilave özelliklerle eğitim, kalite ve kapasitesinin artırılması planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir