Açıkladı

Son dakika: İlk toplantının yapıldığı A’sgari ücret görüşmeleri ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan “A’sgari Ücret Tespit Komisyonu’nun görüşmeleri devam ediyor.

Bakanlığımız bu bu görüşmeleri iş veren ve işçi kesimi ile gerçekleştiriyor. Son olarak durum bizim önümüze gelecek ve adımı birlikte atacağız. Temennimiz odur ki isabetli, hayırlı bir karar çıkar ve yola devam ederiz.” dedi.

TÜRKİYE’Yİ I’RGALAMAZ AB Liderler Zirvesi’nden Türkiye’ye yönelik bir yaptırım karına ilişkin de açıklamalarda bulunan Erdoğan “Türkiye’ye yönelik yapılacak herhangi bir yaptırım kararı Türkiye’yi çok fazla da ı’rgalamaz.” dedi. A’SGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR? A’sgari ücreti, yasa gereği 5’er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan A’sgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor.

Bu komisyonda, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) temsil ediyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk’un başkanlığında, Bakanlıkta yapılacak ilk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanıyor. Komisyon, son toplantısını yine Bakanlıkta yapıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

MEVCUT A’SGARİ ÜCRET NET 2 BİN 324 LİRA A’sgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 943 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 324 lira 71 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net 2 bin 501 lira 55 kuruş olarak hesaplanıyor.

A’sgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 3 bin 458 lira. Bunun 2 bin 943 lirasını brüt a’sgari ücret, 456 lira 17 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 58 lira 86 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.  İŞTE 2021 YILI A’SGAR ÜCRET BEKLENTİLERİ

Bu yıl brüt 2 bin 943 lira, net 2 bin 324 lira olan a’sgari ücrette muhtemel artış senaryoları şöyle: Merkez Bankası, 2020 yılı enflasyon tahminini yüzde 12,1 olarak revize etti. Buna göre artış yapılırsa; brüt 3 bin 299 lira 10 kuruş, net 2 bin 605 lira 98 kuruş olacak. Artış oranının geçen yılki gibi yüzde 15 olması hâlinde, brüt a’sgari ücret 3 bin 384 lira 45 kuruş, net a’sgari ücret 2 bin 673 lira 40 kuruş olarak hesaplanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir