82. İl

 

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla CHP Konya milletvekili Abdüllatif Şener ve CHP Grup Başkanvekili Manisa milletvekili Özgür Özel imzalı ” AKŞEHİR Adıyla Yeni Bir İl Kurulması Hakkında” kanun teklifi verildiği bildirildi.

Kanun teklifinin gerekçeleri şu şekildedir;

“Türkiye’nin ilk Uluslararası Şenlikleri arasında yer alan ve 61 yıldan beri düzenlenen Nasreddin Hoca Şenlikleri ile de Dünya’ya tanıtımını yapmakta olan Akşehir, Selçuklu ve Osmanlı dönemi eserleri ile bölgenin önemli turizm potansiyeline sahiptir.

Çevresindeki iller teşvik kapsamında iken, yukarıda saydığımız tüm özelliklere rağmen Akşehir, Konya’ya bağlı olduğu için bu teşviklerden yararlanamamaktadır.

Akşehir, tarihi geçmişi, coğrafi yapısı, yer altı ve yer üstü zenginlikleri ile il olmayı çoktan hak etmiş önemli bir ilçedir. İl olduğu takdirde Konya il merkezinden Akşehir yönüne olan hizmet aktarımı, Akşehir’den Konya yönüne de olacak; her iki yerleşim birimi de faydalanacağı gibi çevre ilçeler daha verimli hizmet alacaktır. Bir başka yönüyle de Konya’nın üzerindeki yük azalacaktır. Bu durum beraberinde Konya’ya bağlı ilçelerde nüfus kaybının önlenmesine de katkıda bulunacaktır. Konya’nın demografisi incelendiğinde yeterli hizmet götürülemediği için ilçe ve köylerde nüfusun azaldığı da görülmektedir.

Tüm bu gerekçelerle Akşehir ilçesinin Akşehir adıyla yeni bir il olarak kurulması öngörülmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir