Kabul ettiler

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Doğu Akdeniz’deki son ilerlemelere dair yaptığı açıklamada, “Mısır ruhsat sahası açmayı ilan etti” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin halen devrede olan en eski hidroelektrik santrali Seyhan HES’te CNN Türk’ün konuğu oldu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in açıklamalarından notlar;* 1956’da işletmeye alınmış. 1952’de inşaatına başlamış. Süleyman Demirel’in de çalışmalarını yaptığı tesis. 60 mw, 3 tribün üstüne kurulu. Bölgedeki tarımsal faaliyetlere de destek veren sulama yapan bir baraj. Şehre bir renklilik katan tesisimiz.

(Mısır hakkında) Bildiğiniz gibi Doğu Akdeniz’de kendi kıta sahanlığımızda arama faaliyetlerimiz oldu. Deniz yetki alanlarıyla alakalı ülkeler arasında itilaflar söz hususu oluyor. Mısır da ruhsat sahası açmayı ilan etti. Bizim deniz sahamıza saygı gösterecek şekilde ilan etti. Libya Mısır Lübnan başka ülkeler de dahil olmak üzere detaylı işbirliği fırsatları olabilir.

Son oluşturulan açıklamalardan Türkiye doğal gazı bulmuş açıklamıyormuş gibi bir söylenti var. Fakat öyle bir şey yok. Biz Karadeniz’deki keşfi direkt açıklayacak vatandaşımızla paylaştık. Denizdeki inceleme ve çalışma olarak ciddi mesai gerektiren işler.

Sadece enerji çalışmaları yok. Emniyet hususları başta olmak üzere detaylı konularda başlıklar var. Kısa sürede barışla anlaşarak sonuç vermesi en büyük temennimiz.* (Oruç Reis ve Barbaros): Oruç Reis çalışıyor şu anda. Barbaros ise çalışmalar kapsamında Tuzla tersanesinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir