5 ülke

Orta Doğu’da yasal yönetimlere karşı s’ilahlı kümeleri ve vuruş hareketlerini gündemlerinden düşürmeyen BAE ve başka birtakım Arap ülkeleri,

Türkiye’nin geride bıraktığımız sene gerçekleştirdiği Ba’rış Pın’arı Hare’katı’na karşı çıktığı gibi Pençe-Kaplan Operasyonu’ndan da r’ahatsız oldu.Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Irak’ın kuzeyindeki ter’ör amaçlerine yönelik Pençe-Kaplan Operasyonu, birtakım Arap ülkelerini rahatsız etti.

Son senelerde Orta Doğu’da yürüttükleri yıkım politikalarıyla öne çıkan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan’ın da aralarında olduğu birtakım Arap ülkeleri, TSK’nin P’KK’ya yönelik sınır dışı operasyonu üstüne ter’öre destek niteliğinde peş peşe skandal açıklamalar yayınladı.

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ (BAE) BAE Dışişleri Bakanlığından uygulanan yazılı açıklamada, ter’öre yönelik Pençe-Kaplan Operasyonu’na dair duyulan rahatsızlık “Arap ülkesi Irak’ın egemenliğini savunma” ifadeleriyle aktarıldı. TSK’nin operasyonunu “uluslararası hukuka aykırı” şeklinde nitelendiren BAE, Arap ülkelerinin iç meselelerine olan her türlü müdahaleye karşı olduklarını öne sürdü.

SUUDİ ARABİSTANPrens Muhammed bin Selman’ın veliaht makamına oturduğu 2017’den beri BAE ile aynı politikaları izleyen Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı da TSK ve İran’ın bölgeye yönelik top atışlarını “Irak topraklarına düşmanca saldırı” olarak yansıtmaya çalıştı.

Te’rör yuvalarının amaç alındığı operasyonu, “Arap ülkelerinin içişlerine müdahale, Arapların yerel itimatliğine tehdit ve uluslararası sözleşmelere aykırı bir ismim olarak” nitelendiren Suudi Arabistan, Irak’ın itimat ve istikrarından yana olduğunu iddia etti.MISIR BAE ve Suudi Arabistan ile aynı politikayı izleyen Mısır Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada, bölgedeki istikrarsızlığı derinleştirecek her türlü müdahaleye karşı olduklarını ileri sürdü. Açıklamada, Pençe-Kaplan Operasyonu, “Irak’a müdahale” olarak nitelendirilerek “komşu ülke ilişkilerine ve uluslararası taahhütlere aykırı olduğu” iddiasıyla kınandı.

BAHREYNBahreyn Dışişleri Bakanlığı da TSK operasyonu ve İran’ın bölgeye yönelik atışlarını “Irak’a askeri saldırılar” olarak nitelendirerek kınadığını açıkladı.

Operasyonu “çevresel itimat ve istikrarı tehdit eden suç” olarak sayan Bahreyn, buna karşı uluslararası topluma, Irak’ın yanısıra yer alma davetinde bulundu.KUVEYT Son günlerde İsrail ile ilişkilerini revizyon ve dış politikalarındaki tutumsuzluklarıyla gündeme gelen BAE, Suudi Arabistan, Mısır ve Bahreyn’den sonra Kuveyt’ten de kınama açıklaması geldi. Kuveyt Dışişleri Bakanlığının dün yaptığı açıklamada, TSK’nin Suriye ve Irak’ın kuzeyindeki bölgeye yönelik operasyonlarının çevresel itimat ve istikrarı direkt olarak tehdit ettiği ileri sürüldü.

Yemen ve Libya başta olmak üzere bölgedeki yasal yönetimlere karşı silahlı kümeleri ve vuruş hareketlerini gündemlerinden düşürmeyen Körfez yönetimleri…Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan ter’ör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amaçiyle geride bıraktığımız sene gerçekleştirdiği Ba’rış Pın’arı Har’ek’atı’nda da Türkiye karşıtı bir tutum sergileyerek ter’öre destek mahiyetinde açıklamalarda bulunmuştu. BAE ve yanısıra yer alan başka birtakım bölge yönetimleri, Türkiye’nin Libya hükümetinin yanısıra yer almasıyla vuruşci Halife Hafter’in ülkeyi iç savaşa sürükleme girişimlerinin önüne geçilmesinden sonra agresif tutumlarıyla öne çıkıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir